Wanneer hij in het laatste 'couplet' -stave 5- van pure ver rukking zijn bedgordijn in zijn armen sluit en zijn kleren on dersteboven en binnenste-buiten aantrekt, is zijn gezicht nog 'wet with tears', maar het wordt nu 'laughing and crying in the same breath1 en het hele hoofdstuk is één jubeltoon over de ontdekking dat alleen de belangstelling voor de naaste gelukkig maakte Er zijn nog wel tranen, maar nu tranen van verwondering, dankbaarheid en blijdschap.» De starre houding heeft plaats gemaakt voor de ontdekking dat het leven vol is van blijde verrassingen en nu treden lach en traan tesamen op. In Great Expectations zegt Pip, als hij zijn laatste bezoek aan Miss E. beschrijft: 'She mept. I had never seen her shed a tear before' Eindelijk ziet zij in wat zij gedaan heeft;het ogenblik van inkeer is gekomen,, (12) In Hoofdstuk 19 van dit boek zegt Dickens iets over tranen, Pip barst in tranen uit als hij het dorp van zijn jeugd ver laat na het afscheid van Joe en Biddy. Dan zegt hij: 'Heaven knows we need never be ashamed of our tears, for they are rain upon the blinding dust of earth, overlying our hard hearts. I was better after I had cried than before - more sorry, more aware of my own ingratitude, more gentle. If I had cried before, I should have had Joe with me then. Soms wil Dickens zijn lezers tot tranen brengen, hun geweten wakker schudden, Dit doet hy in Bleak House waar hij het sterven beschrijft van Jo, de ouderloze, dakloze, meedogen loos voortgejaagde jongen, die altijd zegt 'I don't know nothink'. De passage is melodramatisch, maar toch ontroerend. Wil Dickens nu dat Engeland maar ontroerd blijft wenen om zo1 n diep-treurig geval? Volstrekt niet. Onmiddellijk hierop wordt ieder van hoog tot laag, wakker geschrikt uit zijn aesthetische aandoeningen. Hard, meedogenloosvallen de mo kerslagen. 'Dead, Your Majesty. Dead, my lords and gentlemen. Dead, Right Reverends and Wrong Reverends of every order. Dead, men and women, born with Heavenly com passion in your hearts. And dying thus around us every day. 10

The Dutch Dickensian | 1961 | | pagina 14