17 De eerste byeenkomst van de leeskring vond plaats op woens dag 5 maart 1959» Op deze byeenkomst werd besloten in den vervolge iedere derde woensdag van de maand samen te komen, behalve in de maanden juli en augustus. Deze afspraak is sedertdien ongewijzigd gehandhaafd. Oorspronkelijk was het de bedoeling op elke bijeenkomst een of meer hoofdstukken van een werk van Dickens te lezen en daarna het gelezene samen te besprekeno De keuze van het te lezen werk werd over gelaten aan de gastheer of gastvrouw van de avond. Deze methode bleeK echter in de praktijk niet al te best te voldoen, zodat werd besloten een bepaald boek van het begin tot het einde door te nemen. Aangezien onze verwachtingen zeer hoog waren gespannen, viel vanzelf de keuze op "Great Expectations"» In tegenstelling tot de iet wat onfortuinlijke Pip zijn onze verwachtingen niet in rook op gegaan Twee jaar lang hebben wij, zeer tot ons genoegen, mee geleefd met de wisselende avonturen van Pip, Estella, Miss Havisham, Wemmick met zijn Aged Parent, en alle andere verrukkelijke figuren van dit meesterwerk. Maar aan alles komt een eind en ten slotte kwamen wij tot de woorden, dat Pip "saw no shadow of a parting", hetgeen voor ons beteken de, dat wy afscheid moesten nemen van Flip en de zynen. Gelukkig heeft Dickens nog enkele andere werken geschreven, zodat wij geen gebrek aan leesstof hadden.. Besloten werd nu de grote romans van Dickens van het begin tot het einde door te nemen, zodat wij ons met energie wierpen op de lec tuur van The Posthumous Papers of the Pickwick Club, met welk werk de leeskring zich op dit moment nog steeds bezig houdt o Met deze korte opsomming van feiten zou ik de geschiedenis van de Haagse Leeskring kunnen besluiten, doch ik meen toch nog gewag te moeten maken van eén belangrijk feit. In de bijna vier jaar van haar bestaan is de leeskring uit gegroeid tot een kring van goede vrienden. Zij komen welis waar in de eerste plaats bij elkaar om te lezen uit de werken van hun aller lievelingsschrijver, maar tevens vanwege het genoegen elkaar weer te zien en te spreken. Misschien mogen wij het ontstaan van dergelijke "Dickens Circles", bijna hon-

The Dutch Dickensian | 1961 | | pagina 21