31 geen plaatsvervanger nodig hebben. Maar de tegenstanders van de Bazzard-theorie verwerpen haar door er op te wijzen, dat Bazzard een domme querulant is, die in niets lijkt op de scherpzinnige diplomatieke Datchery. Zij kunnen gelijk hebben, maar Dickens zou zo'n moeilijkheid best weten te overwinnen,, Denk maar eens aan zijn voorlaatste boek „Our Mutual Friend", De naieve, goedhartige analfabeet Boffin blijkt een meesterlijk acteur te zijn, die iedereen in de waan brengt, dat hij een vrek aan het worden is, terwijl aan het eind van het boek blijkt dat hij ze allemaal en in het bijzonder Silas Wegg en Bella Wilfer, zand in de ogen heeft gestrooid, Als dat boek eens middenin was afgebroken, zou dan iemand op de gedachte zijn gekomen, dat de Golden Dustman acteerde Dan is er nog een hele controverse over de details van de illustraties en vooral over de geheimzinnige figuren voor komende op de omslagtekening van de afzonderlijke afleverin gen, Wie deze figuren zijn en wat zij in beeld moeten brengen, is nog niet uit de doeken gedaan, Hoe dit ook zij, voor mij staat vast, dat de Droodians, net als Aylmer, alleen die gegevens gebruiken, die in hun rede nering passen. Voor de rest van het boek geldt het bekende Podsnap-gebaar Belangrijk hierbij is ook, dat voor elke theorie een vóór en een tegen in de tekst is te vinden. Hieruit blijkt toch wel, dat Dickens helemaal niet het plan had een moderne detec tive-roman te schrijven, waar hier en daar bepaalde aanwijzin gen zijn te vinden, die het mogelijk maken het geheel als een legkaart in elkaar te passen. Maar hierover meer bij het vol gende punt Ik hoop te hebben duidelijk gemaakt hoe de theorie van Aylmer niet paste in de persoonlijkheid en het karakter van Dickens zoals wij die nu langzamerhand wel hebben leren kennen. Ik zal nu trachten aan te tonen, dat de Droodians iets derge lijks doeh, door de werkwijze en de gezondheidstoestand van Dickens te negeren. Om bij de werkwijze te beginnen. Nadat Dickens aan het begin van zijn loopbaan zonder enig plan maar raak schreef, ging hij later meer systematisch te werk Hij had een algemeen plan

The Dutch Dickensian | 1962 | | pagina 11