in het hoofd en werkte dit hoofdstuk voor hoofdstuk nader uit Een moeilijkheid hierbij was zijn wijze van publiceren in maan delijkse afleveringen. Iedere aflevering moest uit precies 32 bladzijden bestaan, mocht niet midden in een hoofdstuk op houden en moest zoveel mogelijk een afgerond geheel vormen. Over de inhoud van iedere aflevering maakte hij aantekenin gen, die gelukkig zijn bewaard gebleven en waarover prof. Butt en Mrs. Tillotson in hun boek „Dickens at work" waardevolle gegevens hebben verstrekt. Een belangrijk punt is echter of Dickens die aantekeningen maakte voordat hij aan een hoofd stuk begon, dan wel achteraf om ze te kunnen gebruiken als korte inhoud van het voorafgaande en te raadplegen bij het schrijven van de volgende hoofdstukken. Erg veel hebben wij dus niet aan die aantekeningen, althans voor het vinden van een oplossing voor Edwin Drood. De oplossing moet dus wor den gevonden in de tekst van de 23 hoofdstukken waarover wij beschikken. De Droodians nu gaan elk woord op een goudschaaltje wegen en vergeten daarbij helemaal, dat de passage, waar zij zoveel waarde aan hechten, misschien is ingelastomdat Dickens en kele regels te kort kwam om de 32 bladzijden vol te maken. Dat dit niet zo maar een suppositie is, moge blijken uit een brief, die hij aan Eorster schreef. Hij vertelt daar, dat hij op de eerste twee afleveringen maar liefst twaalf bladzijden tekort kwam, zodat hij op het laatste moment een hoofdstuk van de tweede aflevering naar de eerste moest overbrengen en de tweede aflevering geheel moest herzien. En dit alles juist op het moment, dat hij een serie voorlezingen moest voorbereiden! Wel de methode om een boek t§ schrijven, waar in elk woord gewikt en gewogen moet worden! Nochtans doen de Droodians dit, waarbij zij er dus van uit moeten gaan, dat Dickens in zijn laatste boek radicaal ge broken heeft met zijn totnogtoe gevolgde werkwijze. Voor die verandering voeren zij dan aan, dat Dickens een grote bewon dering had voor Wilkie Collins en geïmponeerd was door het succes van zijn boek „The Moonstone", dat gedurende de eerste acht maanden van 1868 in „All the Year Round" was versche nen. 32

The Dutch Dickensian | 1962 | | pagina 12