33 Maar is dat zo? Uit de brieven, die Dickens schreef aan zijn hulpredacteur Wills zou men een andere opvatting krijgen, In een brief van 13 juni 1867 schrijft hij weliswaar prijzend, doch toch ook ietwat neerbuigend over de eerste hoofdstukken van The Moonstone, Op 26 juli 1868, toen dit boek zo'n beet je op zijn eind liep, is hij echter positief misprijzend. Let terlijk staat daar: „I quite agree with you about the „Moon stone", The construction is wearisome beyond endurance, and there is a vein of obstinate conceit in it,thatmakes enemies of readers". De DroOdians hebben kennelijk aangenomen, dat zijn genegenheid voor Collins tevens moet worden gezien, als een bewondering voor zijn talenten als schrijver. Daarbij zien zij over het hoofd, dat Dickens geenszins behept was met valse beschei denheid Hij was er zeer goed van overtuigd, dat hij de schrij ver van zijn tijd was en dat alle andere schrijvers verre bij hem ten achter stonden. Indien onder dit stel mindere goden, er al eens eentje wat uitblonk, dan was hij gaarne bereid dit te erkennen, en deed dat ook geregeld, maar dat hij de man zelfs maar bij benadering zien zou als zijn gelijke, kwam naar mijn mening nimmer in hem op. De waarderende woorden, die hij wijdt aan het geschrijf van Collins zijn die van de meester tot zijn leerling, maar als later Wills zegt, dat hij het maar een matig boek vindt, komt de werkelijke opinie van Dickens zeer duidelijk tot uitdrukking, Ik kan dan ook niet geloven, dat hy in zijn laatste boek de werkwijze van Collins zou hebben gevolgd, op gevaar af, dat ook hij „wearisome beyond endurance" zou worden. Maar zelfs al zou hij de overtuiging hebben gehad, dat hij de ze klip wel zou kunnen omzeilen, dan nog geloof ik niet, dat hij van zijn oude beproefde werkwijze zou zijn afgeweken. Dit zou, ook gezien zijn wijze van publiceren, een zo enorme in spanning van hem hebben gevergd, dat hij daar op dat tijdstip niet aan had kunnen denken» Men vergeet n„l,, dat Dickens ten tijde van het schrijven van Edwin Drood een zeer ziek man was» De reis naar Amerika en zijn laatste serie lezingen, had den zijn lichaam gesloopt en het was alleen zijn ijzeren wils kracht, die hem nog tot de fatale datum van 8 juni 1870 op

The Dutch Dickensian | 1962 | | pagina 13