34 de been hield. Zou hij onder deze omstandigheden de werkwijze, die hem een succes had gebracht, dat nog nooit iemand ten deel was gevallen, vaarwel zeggen? Ik kan het niet geloven. Ik kan dan ook niet aannemen, dat het ijverig speuren naar aanwijzingen in de tekst van het boek ons enige zekerheid zal kunnen geven over de afloop die Dickens zich had gedacht. In deze opvatting word ik gesterkt door het enige objectie ve feit waarover wij beschikken, n.l. dat men na bijna honderd jaar speuren in feite geen stap verder is gekomen. Wij zullen ons er bij neer moeten leggen dat de Mystery of Edwin Drood voorbestemd is om tot in de lengte van dagen een „mystery" te blijven. Dit lijkt tragisch doch in feite is het dat niet in zo erge mate als men wel denkt. De enige werke lijke tragedie is dat dit boek niet meer kan worden beëindigd door de enige man, die het slot geven kon, dat iedereen had bevredigd: Charles Dickens. Frank van Oorschot A STATE ENTfiY Het gedicht dat onder deze titel op pagina 38 staat afge drukt is een fragment uit de Jaarzang aan de Broederschap van de aloude Haarlemse Sociëteit Trou Moet Blijcken, voorge dragen op 1 Januari 1960. In deze, waarschijnlijk oudste socië teit ter wereld, is het traditie dat de Broeders op de eerste dag van het jaar bijeenkomen in hun statige patriciërshuis in de Grote Houtstraat, om te luisteren naar de voordracht van een groot Jaarvers, vervaardigd door de Factor. Zon Jaar zang is in omvang niet gering: 15 pagina's folio op dubbele kolom. De Factor voor dat jaar was ons lid H.L.Prenen. Van zelfsprekend liet hij de Annual Conference in Amsterdam in zijn berijmde kroniek niet onvermeld. De Jaarzang wordt in druk uitgegeven, maar enkel bestemd voor de leden van „Trou". Het fragment over de Intocht van de Fellowship in Amsterdam (za liger herinnering) hoort echter ook in dit orgaan thuis, wes halve de dichter zo goed was het uit die exclusieve uitgave te lichten en over te hevelen naar the Dutch Dickensian.

The Dutch Dickensian | 1962 | | pagina 14