puzzel in het leven van Dickens trachten op te lossen,waar- by hy een grove fout maakte, welke aan het licht kwam toen zyn "boek werd. gepubliceerd, Maar als die fout niet aan het licht was gekomen, dan zou de niet al te critische lezer heb ben gezworen, dat zijn boek klopte als een bus. En daar ligt nu juist de overeenkomst, en ook het verschil met de Edwin Drood-oplossersof de Droodians, zoals zij in de wandeling worden genoemd. Beide zoeken de oplossing van een probleem; beide voeren goe de argumenten aan om hun stellingen te bewijzen. Maar de puz zel van Aylmer was er een van het werkelijke leven; door ob jectieve feiten kan de juistheid of onjuistheid van de op lossing worden aangetoond. De Droodians daarentegen werken met een geestesproduct van Dickens; alleen Dickens kan aan tonen of zij gelijk hebben. Om bij Aylmer te beginnen. Wij weten dus dat zijn betoog niet klopte. Maar, vragen wij ons dan af, hoe is het mogelijk, dat hij zelf geen aanwijzingen in die richting heeft gevonden? Daar zijn mijns inziens twee redenen voor aan te geven. Ten eerste: Hij ging uit van een vooropgezette mening en ge bruikte alleen die gegevens, die zijn theorie konden versterken. Ten tweede: Hij negeerde de persoon en het karakter van Dickens Om een en ander duidelijk te maken, zal ik voor hen die het boek van Aylmer, niet of niet voldoende kennen, zo kort mo gelijk aangeven waar het om gaat. Aylmer kreeg inzage van een kleine zak-agenda voor het jaar 1867, waarin Dickens dag voor dag zijn bewegingen aantekende. In verband met zijn voorlezingen en het feit, dat hij op Gad's Hill woonde, en het kantoor van All the Year Hound in Londen was, was hij zeer veel op reis. Daar de agenda klein was en maar één regeltje per dag bevatte, werkte hij bijna uitslui tend met afkortingen, maar gaf wel veelal de tijden van aan komst en vertrek der treinen. Daar Aylmer zeer goed bekend was in de omgeving van Windsor en Slough, kreeg hij, uit de verschillende gebruikte afkor tingen, de indruk, dat Dickens zeer vaak naar Slough reisde. Raadpleging van oude spoorboekjes bevestigde al spoedig, dat deze indruk juist was.Een onderzoek ter plaatse leerde hem, dat Dickens, sinds begin 1866, onder de naam Tringham, in Slough 26

The Dutch Dickensian | 1962 | | pagina 6