een huis had gehuurd voor Ellen Ternan. Tot zover is alles eerlijk speurwerk en wij moeten Aylmer de eer gunnen een nieuw feit uit het leven van Dickens te heb ben ontdekt. Maar nu komt hij op een glibberig pad, want hij vraagt zich af, waarom Dickens, die al sinds 1858 met Ellen omging, eerst in 1866 er toe over gaat haar in het plaatsje Slough min of meer te verstoppen. Dan herinnert hij zich, dat Dickens' dochter Kate gezegd zou hebben, dat er een kind zou zijn geweest, dat echter jong was gestorven. Natuurlijk, dat kind was op komst en dus moest El len aan de nieuwsgierige ogen van haar omgeving worden ont trokken. Een onderzoek van de agenda toont hem dan dat bij 15 april 1867 het, (door de film „Pickwick Incognito" legenda risch geworden) woord „Arrival" staat. Voluit geschreven, terwijl afkortingen gebruik zijn; en nog wel met een hoofdlet ter „A"13 april is dus de geboortedatum van het kind. Nu het kind zelf nog gevonden. Ook dit levert geen moeilijkhe den op, want hij ontdekt, dat een kind is aangegeven, dat op 10 mei zou zijn geboren en de naam Francis Charles Tringham draagt. Dit kind zou in een bepaald ziekenhuis zyn geboren, maar de registers van dat ziekenhuis vermeldden (volgens AYLMER) niets over deze geboorte. Het kind is dus niet op 10 mei geboren, doch op 13 april, en het is onomstotelijk het tot nog toe onbekende kind van Dickens en Ellen, waarvan zij dan een valse aangifte doen! Maar, vraagt men zich af, waarom het kind niet direct aan gegeven, waarom een maand gewacht? Ook hiervoor is het ant woord te vinden. Op 9 mei bezochten Dickens en Ellen de schouwburg in Londen; een kind, dat de volgende dag werd ge boren, kan dus nooit van Ellen zijn geweest. Maar juist dit betoog wordt Aylmer noodlottig, want het blijkt, dat hij de registers niet goed heeft bestudeerd. Deze tonen n.l. heel duidelijk aan, dat Francis Charles Tringham wel degelijk in dat ziekenhuis werd geboren op 10 mei. Maar dan kan dat kind onmogelijk van Ellen zijn, die immers de vorige avond in de schouwburg zat. Het hele verhaal over het kind stort als een kaartenhuis in elkaar. Gewapend met deze wetenschap gaan wij het betoog van Aylmer wat critischer bezien en komen dan tot enkele vragen. 27

The Dutch Dickensian | 1962 | | pagina 7