is gebleken, dat het gezin over meer middelen is gaan be schikken, na de geboorte van Francis Charles, zodat wij wel moeten concluderen, dat Dickens erg goedkoop van zijn kind is afgekomen. Het kind volgt in de voetsporen van zijn vader (de echte) en wordt ook huisschilder. Hij trouwt op zijn 24e doch sterft als hij 31 jaar oud is. De oude Tringhams moeten wel zeer bijzondere lieden zijn ge weest. Zij leven in armoede, doch voeden het kind van de wel gestelde Dickens op zonder morren. Zij moeten het geheim van zijn geboorte ook volledig voor het kind geheim hebben gehou den, anders zou er toch wel iets van z,jn uitgelekt. Maar nu Dickens, de z.g, vader zelf. Hij, die zo goed voor zijn wettige kinderen zorgde, zou zijn onwettige zoon aan zijn lot hebben over gelaten? Hij, die zo sterk ageerde tegen on wetendheid, zou geen geld over hebben gehad voor de opvoe ding van zijn onwettige zoon? In zijn testament, is daar niets over te vinden. Wel geeft de allereerste claus duizend pond aan Ellen, maar het kind krijgt niets. Neen, dit is niet de manier waarop Dickens zich van zijn ver plichtingen kweet, Er klopt niets van, En dan praten wij nog niet eens over Ellen zelf die later tegen Canon Benham haar wroeging zou hebben geuit over haar verhouding tot Dickens, maar blijkbaar geen spoor van wroeging had over het verwaar lozen van haar kind. En nu van Aylmer naar Edwin Drood. Daar doen zich twee belangrijke vragen voor n.l. Is Edwin vermoord, en zo ja, heeft Jasper het gedaan? En wie was Datchery? Over de beantwoording van deze vragen is de laatste 90 jaar heel wat geschreven. Maar in tegenstelling tot de ongeluk kige Aylmer, is het hier volstrekt onmogelijk objectieve, on loochenbare gegevens te produceren om aan te tonen dat een bepaalde theorie onjuist is. Sommigen beweren, dat Edwin is vermoord (de theorie van Forster), in ongebluste kalk gestopt, die alles van hem heeft verteerd, behalve de gouden ring, waarvan de moorde- 29

The Dutch Dickensian | 1962 | | pagina 9