49 zulk een hoogte bereikte als bij hem» Zijn lijfspreuk luidde? „If a man can draw, he can draw anything." Hij zelf was het volmaakte bewijs ervan. Zijn meesterschap stond voor niets.Zijn tekeningen, later gebundeld in het boek „Our People" zijn een kaleidoscoop van het gehele Victoriaanse Engeland. En in al die jaargangen van Punch, in die duizenden tekeningen, blijft hij constant op het hoge niveau van zijn kunnen. Hij was geen lineair tekenaar, maar een tonalist, met een feilloos gevoel voor de nuances van licht en schaduw in black and white ver taald. En dat is het, -wat, voor het geoefende oog, hem to renhoog onderscheidt van zijn collega's. Hierin is zijn werk een onuitputtelijk genot en is hij een der voorlopers van de impressionisten. In zijn Punch-prenten had hij, met de eenvoud van pen en inkt, reeds alles bereikt wat zij later met het volle palet probeerden. Belangrijke impressionisten als Sickert, Wilson Steer, Pisarro, Degas, Sisley, Whistler en Monet hebben dit dan ook ruiterlijk erkend. MThe greatest English artist since Hogarth" zei Whistler. Walter Hichard Sickert 1860-1942) de grootste engelse Impressionist, had een diepe bewondering voor hem, zoals uit een van zijn Lec tures blijkt? „Keene for a threepenny weekly made drawings that are on a level with the finest in the world. Keene was the first of the moderns. He saw things never seen before. He observed the reflected lights in shadows and expressed them by lines drawn in diluted ink. The Impressionist paint ers were great admirers and students of his work. The paint ing of trees "in sunlight by Monet and Sisley is based on his drawings. Kéene's influence on these painters was stronger than Constables." Charles Samuel Keene werd geboren op 10 augustus 1923 in Ips wich. Hij kwam in de leer bij de hout graveurs Whympers en was aanvankelijk boekillustrator. Zijn eerste journalistieke werk was bij de Illustrated London Hews. Sedert ongeveer i860 was hij geregeld verbonden aan Punch, vooral na de dood van John Leech in 1864, wiens opvolger hij werd. Op 20 februari i860 was hij voor het eerst bij het befaamde wekelijkse diner van Punch, van de vaste redactiestafwat men bij Punch noemt? to be on the table. Een van zijn vrienden was Edward Fitz Gerald, de orientalist en beroemde vertaler van Omar Khayam (waar

The Dutch Dickensian | 1962 | | pagina 13