44 Jaggers zijn haas is een advocaat voor 'kwade zaken, hij-maakt er zijn "beroep van misdadigers door middel van valse getuigen aan de gerechtigheid te onttrekken» In dit menslievende stre ven wordt hij terzijde gestaan door Wemmick. Wemmick engageert de mannen, die trouwhartig voor de rechtbank verklaren, dat zij op het tijdstip van de moord met de verdachte hebben zitten kienen of dammen» Alles loopt over Wemmick, hij ontvangt het geld, bezoekt de gevangenen, spreekt met hun familie, maar doet intussen of hij van niets weet. Alles moet aan Jaggers gevraagd worden. Wemmick voert alleen zijn opdrachten uit. Hij is niet verant woordelijk voor de beslissingen en handelingen van de grote man. Maar ook onder elkaar houden ze de schijn op. Als één van de leveranciers van getuigen al te openhartig dreigt te wor den, geeft Wemmick hem een paar ferme porren en zegt zacht- jess „Sufferd, domkop, moet je het hem (Jaggers) nu in zijn gezicht zeggen!" Het gaat allemaal heel duister toe. Jaggers doet alsof het eerlijke getuigen zijn en Wemmick weet ook al niet beter. Zo brengt Wemmick zijn dagen door, van de ene rechtsverkrachting stapt hij naar de volgende schurkigheid, onverstoorbaar en cynisch, 's Avonds wandel hij door de stra ten van Londen naar huis, begroet Aged P. hartelijk en opge wekt, knutselt wat aan zijn huisje en schiet om negen uur pre cies het kanonnetje af. Ik geloof niet dat Dickens de consequenties van Wemmick's ge wetenloosheid heeft doorzien. Dickens was er de man niet naar om iets door te denken. Hij zag, hij noteerde met ongelooflijk scherp waarnemingsvermogen, maar daarbij bleef het. Het lijkt wel of die dingen er zijns ondanks in kwamen. Dickens dacht er hoogstwaarschijnlijk niet over na 3 hij schreef het op, omdat hij het gezien had. Chesterton vertelt over een oude dame die met hem over een figuur van Dickens sprak en geheimzinnig fluisterend zeis „Diekens wist het niet, maar hij dronk." Dickens wist het niet, maar Wemmick was een schurk. Wemmick doet mij sterk denken aan al dit plichtsgetrouwe amb tenaren in het Derde Rijk, die zo vlijtig lijstjes invulden, treintjes lieten lopen en gifgas bestelden. Om het in één naam samen te vattens aan Eichmann.

The Dutch Dickensian | 1962 | | pagina 8