45 Ook zij waren niet verantwoordelijk, ook zij moesten alles aan de grote man vragen, ook zij hielden de schijn op. Sonderbe- handlung! Maar ook zij hadden zo'n gezellig huiselijk leven, ook zij harkten in hun tuintjes, figuurzaagden en dronken heel knusjes met moeder de vrouw een 'Taschen Kaffee. Ook zij praat ten thuis nooit over hun werk. Wet zoals Wemmick moeten ze thuis een ander mens geweest zijn. Hoe het anders te verklaren, dat hun families zich na de oorlog - toen ze dus alles wis ten van vaders dagtaak - zich weer bij hen voegden? En dat soms ver van die Heimat, zonder geld, zonder vrienden, zon der macht, gedoemd obscuur te blijven? Als men zoveel opgeeft dan moet daar iets tegenover staan. En dat stond er ook,n.l. Fritz met al zijn liefde, hartelijkheid, gezelligheid, kortom een man als Wemmick. Els Mayer-Swart. C.K. VAN PUNCH. Samenvatting van een lezing over Charles Keene voor The Dickens Fellowship, op zaterdag door Drs. H.L.Prenen. Dit is de eerste maal, dat er op een lezing voor de Fellow ship een onderwerp ter sprake komt, dat niet rechtstreeks met Dickens te maken heeft. Zelfs niet zijdelings. De grote tekenaar Charles Keene heeft nooit een letter van Dickens ge ïllustreerd, hoewel hij toch nagenoeg een tijdgenoot van hem was. Welnu, dan draaien we de rollen eens om en bespreken, na onze vroegere causerie over de illustratoren van Dickens, ditmaal eens een tekenaar, die Dickens niet geïllustreerd heeft. Ongeveer op de wijze zoals een waard, waar Dickens in een van zijn brieven over spreekt, die met trots een stoel in zijn herberg bewaarde, waar Queen Elisabeth niet op geze ten had. Ze heeft immers op alle oude engelse stoelen geze ten en evenaart in dat opzicht Napoleon, die elke oude her berg van elke oude stad volgens de plaatselijke overlevering een nacht geslapen, of toch op zijn minst met al zijn generaals in galop erlangs gereden heeft.

The Dutch Dickensian | 1962 | | pagina 9