66 o Antwoord aan de Heer van Oorschot» Ik weet niet of het waar is dat de Engelse rechters en jury vaak inwendig hl ij waren als het onschuldig uitgesproken kon worden (uit Dickens tirade tegen de gevangenissen waar de misdadiger goed gevoed en gehuisvest wordt zou ik anders concluderen), maar als het zo is, dan is Eichmann ook niet als schruk te "beschouwen» Immers in zijn samenleving werd zijn arbeid als prijzenswaardig aangezien, het werd zelfs van ho gerhand geprezenHij kreeg er een hoge onderscheiding voorIn het Derde Eijk was Eichmann ook een honourable man» Gaat men uit van de uitspraak van Shakespeares There is nothing good nor bad, but thinking makes it so, dan zijn zij beiden fatsoenlijke dienaren van hun staat» Maar gelooft men dat er algemeen gel dende wetten van menselijkheid zijn, dan zijn zij beiden geweten loze schurken. EMS» o Hooggeachte Redacteur, Ondanks mijn waardering voor het goede, in het artikel „Wemmick and Eichmann'1 van Els Mayer-Swart, kan ik toch niet nalaten te protesteren tegen de uitslag van de vergelijking tussen W. en E» Van W. weten wij dan, dat hij een waarlijk liefhebbend zoon is en thuis in een fantasierijke droom leeft» Naarmate hij, op weg naar zijn bureau, deze droomwereld verder achter zich laat, verschuilt hij zijn tederen inborst achter een hoe langer hoe houteriger masker. Het is duidelijk. De man doet zijn werk met tegenzin, al is mij uit niets geble ken, dat dat werk het daglicht moet schuwen. Overigens is 17. er steeds op bedacht zijn gevoelens te verbergen. Op de dag van zijn huwelijk, strooit hij de buren zand in de ogen, door met een hengel over de schouder, het voorvaderlijk kasteel te verlaten. W. was een fijn, bescheiden mens, en ik had gaarne een glas uit zijn zwarte stopfles, uit zijn hand aanvaard! Eichmann droeg géén masker in het openbare leven. Zijn valse grijns, liet zich, zelfs door een cluitse dienstpet niet verbergen. Hoe was zijn particuliere leven? Dat vrouw en kinderen

The Dutch Dickensian | 1962 | | pagina 10