"become aware of myself, down in Essex, a thieving turnips for my living» Summun had run away from me - a man- a tinker- and he d took the fire with him, and left me very cold. So Gold "blijft hij zijn leven lang, zonder een huiselijke haard en zonder menselijke warmte. Als Dickens ons nu gezegd had dat een maatschappij, die zo voor haar kinderen zorgt, de beste kweekplaats is voor dieven en moordenaars, dan had hij aanspraak kunnen maken op één van die titels die sommige Dickensvereerders hem menen te moeten verlenen, maar dat doet hij niet. Zegt U nu niet dat Dickens dacht dat de goede ver staander etc. want zo schreef Dickens niet, hij kon vurig aan klagen. Denkt U alleen maar aan zijn Dead, Your Majesty...... bij de dood van Jo. Bij het lezen van kranten- en tijdschriftartikelen over oor logsmisdadigers viel het mij steeds weer op welk een grote kloof er bestond tussen hun huiselijk leven en hun werk. Zij beminden het huiselijk leven, z.j leefden teruggetrokken, zij allen waren goede echtgenoten en vaders en zij werden bemind door vrouw en kinderen. Het was een goede man, hij sprak thuis nooit over zijn werk, zegt Mevrouw Eichmann. Eichmann wordt dan ook gearresteerd als hij bloemen meebrengt voor zijn vrouw op hun trouwdag. Bar de laatste commandant van Auschwitz wordt gepakt bij zijn vrouw. Zij werkt op het landgoed van een adelijke familie en hij is bij haar ingetrokken als houthakker. De enige plaats waar hij natuurlijk niet had moeten heengaan, waar de politie hem zeker zou zoeken. Zijn vrouw nam hem op, waarom? Zeker omdat zij van hem hield. Het was geen nood, in de Bondsrepubliek worden oud-nazi's uitstekend geholpen,Zie het geval van die dokter, die 10 jaar onder valse naam (met medeweten van collega's) in Schleswig-Holstein practizeerde Josef Kramer had een idyllisch plekje in Buchenwald waar hij 's avonds onder het gezellige lamplicht zat te figuurzagen. Zij allen hadden een tedere inborst, die ze allen moesten ver bergen. Van Eichmann is ook bekend, dat hij éénmaal een exe cutie heeft meegemaakt. Dat heeft hem zo aangegrepen, dat hij daarna nooit meer te bewegen was zoiets bij, te wonen, Himmler - ook zo'n fijn bescheiden mens - hij leefde van zijn salaris en trad nooit op de voorgrond - viel flauw bij een „Umlegung", Daarna heeft hij voor een groep „Höhere S.S. Angehöriger" een rede gehouden waarin hij zei dat het de S.S. tot eer strekte 68

The Dutch Dickensian | 1962 | | pagina 12