69 dat ze hard. hadden kunnen zijn. Dat ze al deze dingen hadden kunnen aanzien voor het grote doel5 hoe moeilijk en hoe el lendig het vaak ook was. U ziet hieruit dat er "blijkbaar nog meer een tedere inborst hadden» Joseph Fouché, de politieman van Napoléon, die in Nantes- en Lyon honderden mensen liet mi trailleren was ook al zo'n gezellig huisvader» Als ik er zo over nadenk dan geloof ik haast dat wij de losbollen moeten liefhebben en de degelijken moeten wantrouwen» E.M.S. o Vele kritici moeten in het water geworpen worden» (H.M. RECHTSPLEGING in DICKENS' TUD Een van de reading-circles heeft zich den afgelopen win ter met Pickwick bezig gehouden en is derhalve - opnieuw - geboeid geweest door de procedure Bardell vs Pickwick. De lidmaten hebben met voldoening geconstateerd, dat het onrecht heeft gezegevierd» Mrs.Bardell, die schadevergoeding heeft geëist wegens verbreking van trouwbeloften, is erin ge slaagd 750 toegewezen te krijgen, ofschoon wij weten, dat er nimmer trouwbeloften gegeven waren. De oorzaak was, dat Mrs. Bardell rechtsbijstand genoot, welke dien van Pickwick in be kwaamheid verre te boven ging. Algemeen wordt aangenomendat de solicitors en barristers van Mrs.Bardell, Dodson Fogg en Serjeant Buzfuz en Mr Skimpin zich aan buitengewoon kwade praktijken schuldig maakten, omstreeks de eeuwwisseling vor derde en verkreeg een solicitor schadevergoeding van een cliënt, die hem voor een „regular Dodson Fogg" had uitge maakt. Het is evenwel de vraag, of zij die reputatie verdie nen, althans in de mate, waarin zij gegroeid is» Dickens beminde de juristen geenszins. Gewoonlijk schil dert hij ze als onbekwaam, ongelukkig of schurkachtig afs zo als de advocaten Kenge., Tulkinghorn en Vholes in Bleak Hous-ej Sampson Brass in The Old Curiosity Shopj Uriah Heep in David Copperfield; Jaggers in Great Expectations. Sydney Carton

The Dutch Dickensian | 1962 | | pagina 13