URIAH HEEP en HOLWERD door M.Keuning, notaris te Dantumawoude (Fr.) Volgens een plaatselijke overlevering zou Dickens het dorp Holwerd, gelegen aan de Waddenzee tegenover Amelandhebhen hezocht en daar iemand hebben ontmoet die hij later in DAVTD COPPERFIELD zou hebben beschreven als URIAH HEEP. Dit hoorde ik ruim 40 jaar geleden van de heer D.J.Heeringa, thans ad ministrateur te Holwerd. Zijn verhaal kwam op het volgende neer. Dickens had, na met hem in correspondentie te hebben ge staan Ds.Rinse Posthumus van Waaksens bezocht en enige tijd in zijn pastorie gelogeerd. Ter ere van de grote schrijver werd een avond gegeven, niet in de voor dit doel veel te kleine pastorie., maar op het buiten „Tjessens" van Mr.P.A.V. Baron van Harinzma thoe Slooten, vrederechter in het kanton Holwerd. Tot de vele gasten op die avond behoorde ook de griffier bij dat gerecht, genaamd Heep. Dickens zou met deze Heep bij die gelegenheid een paar keer, zij het maar kort, ge sproken hebben. Toch zou deze ontmoeting zoveel indruk op de schrijver hebben gemaakt, dat hij in „David Copperfield" Uriah Heep naar deze griffier met alle eigenaardigheden in zijn ui terlijk optreden zou hebben besehreven. De vader van de heer Heeringa, ook woonachtig te Holwerd en bestuurslid van de plaatselijke afdeling van het Hut, had dikwijls verteld, hoe hij meermalen uit de nutsbibliotheek D.C. had uitgeleend aan Hol- werders van de oudere generatie, met de opmerking dat in dit boek een figuur voorkwam, die ze goed gekend hadden. Bij het terugbrengen van het boek luidde het commentaar zonder man keren: „Jawis, Heep! It is 'm krekt!" Griffier Heep bewoonde „Oud-Bonga"een huis buiten Holwerd. Hij had er een verdie ping op laten bouwen ongeveer terzelfder tijd dat Baron van Harinxma genoodzaakt was geweest „Tjessens", dat aan onder houd toe Y/asuit geldgebrek te laten opknappen met afbraak materiaal van de tweede verdieping. I/Meesmuilend had de lange magere griffier al handen wrijvend gezegds „De knecht ver hoogd, de heer verlaagd!" Wordt vervolgd. 82

The Dutch Dickensian | 1962 | | pagina 26