KLANKEN UIT HET JUBELJAAR o Het feit, dat het in 1962 precies 150 jaar geleden is, dat Charles Dickens (een Engels schrijver rond het midden van de vorige eeuw) geboren werd, vond allereerst in het Britse Gemenebest weerklank- Dat ook daarbuiten de mensheid niet on bewogen bleef, moge blijken uit de volgende berichten, die wij van onze correspondenten ontvingen. o MADAGASCAR. Hier werd door de inboorlingen een groot vuur ontstoken, waarna het stamhoofd Poewa Loewa uit de werken van Dickens op gevoelige wijze de dood van kleine Nellie en het overlijden van Paul Dombey ten gehore gebracht. De vrou wen verscheurden daarbij hun klederen, terwijl de mannen het gelaat met as besmeurden. Hierna werd er een os geslacht en las het stamhoofd uit de Pickwick Papers de kerstavond op Manor Farm voor. Daar de inboorlingen hun jammerklachten on verminderd voortzetten, legde het stamhoofd hun uit, dat de ze passage een vrolijke strekking had en dat er nu gelachen moest worden. Allen gingen hiertoe over, behalve een bejaar de zalmvisser, die wegens doofheid de aanwijzing niet ver staan had en op de hurken bleef zitten wenen. Toen hem de vergissing was bijgebracht, sprong hij op en voegde zich bij de reidans. Plet feest duurde tot het morgenkrieken voort. Het gebeurde was aanleiding voor de leden in Liverpool om aan Londen voor te stellen hier een Branch te stichten.Het voor stel wordt in beraad gehouden. o MOSKOU. De „Prawda" gaf een uitvoerig hoofdartikelwaar in werd aangetoond, dat Dickens van Russische afkomst was. De vader van Dickens heette eigenlijk Wilkins Micawber en dat is een Russische naam. Zijn grootmoeder was een Barrow en dit woord vertoont eveneens een Russische uitgang. Portsmouth is een havenstad, die vaak door Russische schepen bezocht werd. Dit verklaart., hoe de familie Dickens, die oorspronkelijk uit de Oekraïne stamt, zich daar gevestigd heeft. In Micawber begroeten wij tevens de eerste Rus, die op het idee van een vijfjarenplan gekomen is. Hij liep rond met voornemens, die nimmer verwezenlijkt werden, zonder nochtans een ogenblik in het geven van nieuwe beloften te verslappen. Het blad stelt voor om standbeelden van de meester op te richten,allereerst 61

The Dutch Dickensian | 1962 | | pagina 5