Wemmick is de klerk van Jaggers. Deze laatste noemt me vrouw Mayer een advocaat van kwade zaken, Voor onze huidige Nederlandse begrippen is dat misse lien juist, doch men moet Jaggers zien tegen de achtergrond van de Britse rechtspraak omstreeks 1830, het tijdstip waarin Dickens vermoedelijk de handeling van Great Expectations plaatste. Tegen die achter grond is Jaggers een advocaat van strafzaken, hetgeen niet hetzelfde is als „kwade zaken". Bedenk ook, dat hij tevens de zeer nauwgezette zaakwaarnemer is van Ess Havisham en van Magwitch. In die tijd waren de straffen op kleine vergrijpen nog zo ontzettend zwaar, dat zowel jury als rechters vaak "blij waren als de advocaat van de "beklaagde de jury in staat stelde het „onschuldig" uit te spreken. Verklaarde immers de jury hem schuldig, dan was de rechter verplicht een straf op te leg gen, die vaak in geen enkele verhouding stond tot het gewicht van het misdrijf. Ook dient rekening te worden gehouden met de eigenaardig heden van de Britse rechtspraak. De pleiter ziet zijn cliënt vaak voor de eerste, maal in de rechtzaal (denk aan Pickwick, die grote moeite moest doen om "bij Serjeant Snübbin "binnen te dringen)Hij wil ook niet weten of de "beklaagde schuldig of onschuldig is; zijn taak is slechts er alles op te zetten,dat de jury het „onschuldig" uitspreekt. Ik laat in het midden of Vrouwe Justitia met deze manier van werken is gediend. Ik stel alleen, dat men bij het beoor delen van Jaggers en Wemmick deze feiten niet mag verwaarlo zen In hun tijd waren zij achtenswaardige mensen, die hun werk naar beste weten en kunnen verrichten. Ongetwijfeld waren zij evenzeer gezien bij de rechterlijke macht, als bij de min of meer duistere elementen, die zij uit de klauwen der justitie trachtten te bevrijden. Wemmick was bovendien een man met een sterk romantische inslag, die in zijn kasteeltje compensatie zocht voor de kil le zakelijkheid van zijn dagelijks werk. Maar in zijn tijd zou niemand er aan hebben gedacht dit werk misdadig of schurk achtig te noemen. Het is dan ook heel duidelijk waarom Dickens niet wist dat Wemmick een schurk was. Wemmick was n.l. geen schurk! Hoogachtend, Frank van Oorschot.

The Dutch Dickensian | 1962 | | pagina 9