92 achternamen, maar zijn keus van voornamen was heel gewoon. Behalve dan Uriah, één van de drie engelse voornamen, die, "bij de uitspraak, beginnen met een „j.". Wat er op zou kunnen wijzen dat Uriah met de „j." van Josephes moest beginnen. Als U over Do.kk.um naar Holwerd rijdt, op weg naar Ameland, passeert U o.a. Foudgum. Het oude huis op het hoogste punt van de terp is de voormalige pastorie. Daarin heeft Franpois Haverschmidt gewoond. Daarna passeert U de dorpen waarin Ds.Posthumus preekte (Brantgum en Waaksens)Tussen Waaksens en Holwerd (aan uw rechterhand) heeft Tjessens gestaan. Als U Holwerd bent genaderd, moet U niet de rondweg nemen, die rechtstreeks naar de pier leidt, maar de dorpsstraat inrijden. Daarin staat, dadelijk aan uw rechterhand tegenover een school een oud huis van twee verdiepingen, van onder tot bo ven met klimop begroeide Oud Bonga. De grachten zijn lang ge leden gedempt, de tuinen verkaveld, maar het huis zelf staat er nog ongeveer in de staat waarin de griffier Heep het bracht. Als U in Eochester de Bull Inn bekijkt wijst men U de kamers waarin de heer Pickwick en zijn vrienden hebben gelo geerd. Als vrij dat voor waar moeten aannemen, waarom zoudt U dan uw reisgenoten niet wijzen op Oud-Bonga en hen vertellen dat dit huis verbouwd werd door de Dutch Uncle van Uriah Heep? DICKENS AND THE STORK De romancier moet in zijn oeuvre het leven .uitbeelden en zeker niet daaromtrentmisleiden door fundamentele elementen buiten beschouwing te laten. Niemand zal dit tegenspreken. Dickens was een groot romancier. Ook dit zal niemand tegen spreken. Niettemin hebben duizendvoudig betere kenners van zijn oeuvre dan ik het standpunt verdedigd, dat men eigenlijk dit hele oeuvre wel lezen kan en tóch in de ooievaar blijven geloven. Kan men deze kenners tegenspreken? Dit zou m.i. een aantrekkelijk gespreksthema voor een volgende bijeenkomst van Dickensians kunnen opleveren, van heinde en verre en nog el-

The Dutch Dickensian | 1963 | | pagina 10