97 zaaks de verbeelding, het overheersende gevoel» Het is zelfs af te raden om te veel af te weten van het persoonlijk leven van een kunstenaar. Spreker noemde Robert Graves's The real David Copperfield. Het boek heeft niets meer met Dickens te maken. Het doel van de schrijver kan worden doorkruistindien men zijn werk verwart met zijn leven. We moeten geen bekrompen critiek toepassen. Sommige dingen niet te weten is een groot deel der wijsheid. Van Oorschots Omdat ik zoveel van die werken genoot, wil de ik meer van Dickens weten. Men moet niet bang zijn onaan gename dingen tegen te komen. Mens, durf te lezen» Het deed me goed, dat hij uit de band sprong, dat hij dus niet alleen een brave burgerman was. Het gaat om de juiste kennis van het leven van Dickens. Sachss Beperk je tot het genot van het werk. Het werk is voldoende. Het Romanticisme is één van de leukste dingen in het leven. Indien je Dickens historisch wil doorgronden, neem dan de studie van een biografie ter hand» Wil men van zijn werk genieten, dan alleen zijn v;erk. Willem Brandts Beide partijen hebben enigszins gelijk. Toch is de kennis van het leven van grote waarde»In Manches ter heeft Dickens de hoofdrol gespeeld in „The frozen deep"s de "warme tranen van Mary Ternan ontdooiden zijn baard. Ook ik ben door The Rrozen Deep hierheen gekomen, met vijf vrouwen in mijn auto. Ach, had ik maar een baard gehad, warme tranen, beijzelde baard, vijf vrouwen, een koude auto, warme....».»..» Hij dankte voor de vreedzame wijze van discussies, hetgeen hij gedeeltelijk toeschreei aan zijn nieuwe kogelvrije vest en sprak zijn waardering uit, dat het geen „disgraceful contest" was geworden» „He wanted to give the kiss of peace, he wanted to kiss the women all around." Hog naklagend over zijn gemis aan baard, over de warme tranen, sloot hij met een Churchilliaans gebaar van berusting de vergadering» Met een vreemde blik in zijn ogen ging onze Life-President naar buiten, de ijskou in, om vuurwerk af te steken. S.V.

The Dutch Dickensian | 1963 | | pagina 15