URIAH HEEP AND HOLWERD door M.Keuning, notaris te Dantumawoude (Fr.) (vervolg) Ha de oprichting van onze Branch heh ik onderzochtwat de achtergronden van deze overlevering kunnen zijn geweest, en van de resultaten verslag gedaan in de vergadering van 12 ok tober 1957 in „La Normandie" te Den Haag. Een samenvatting van dit verslag met enkele naderhand bekend geworden gegevens moge hier volgen. Waaxens is een heel klein kerkdorpje (tegenwoordig 79 in woners) aan de weg van Dokkum naar Holwerd. Ten tijde van de griffier Heep stond daar als II.H.predikant Rinse Posthumus, die ook in het naburige Brantgum preekte. Ds.P. was een be kend publicist, die enkele stukken van Shakespeare had ver taald in het fries, en van wiens hand in plaatselijke bladen en tijdschriften heel wat rijm en onrijm is verschenen. Op Tjes- sens, het grote buiten tussen Waaksens en Holwerd (dat in de 80er jaren is afgebroken) woonde de vrederechter Mr.P.A.V. Ba ron van Harinxma thoe Slooten. Deze werd als griffier bijge staan door JOSEPHES JOANNES HEEP (1797-1881Heep betekent volgens de woordenboeken? sikkelvormig mes, snoeimes. Deze griffier kocht in 1839 „Oud-Bonga". In 1841 werd dit huis volgens de kadastrale leggers verbouwd en dientengevolge werd, voor het eerst voor het dienstjaar 1843, de belastbare opbrengst voor de grondbelasting van Oud-Bonga verhoogd van f. 63.- tot f. 150.-. Copperfield begon te verschijnen in 18499 4us nadat aldus „de knecht verhoogd was". Van verande ringen aan Tjessens blijkt uit de leggers niet. Van een bezoek door Dickens aan Waaksens en Holwerd blijkt uit de plaatselijke bladen, waarop uitvoerige klappers in boekvorm zijn uitgegeven, niets. De naam van Ds.Posthumus komt in deze klappers 28 maal voor, maar van enige betrekking van deze met Dickens is er niets in te vinden. Zowel Dickens als Ds.P. hebben geen ingekomen correspon dentie nagelaten. Een lid van de familie van Harinxma ver klaarde desgevraagd van de overlevering nooit te hebben ge hoord. Hij verwees naar het rijksarchief te Leeuwarden waar het familie-archief van de Harinxma's wordt bewaard. Dit bleek 87

The Dutch Dickensian | 1963 | | pagina 5