89 verteld.es griffier Heep had op zomeravond voor Oud-Bonga staan praten met enkele jongelui, toen er plotseling een zware donderslag viel» „Bliksem jongens, wat donderthet" had hij gezegd. Ook na het in de krant gedaan verzoek kwam niemand opda gen die van een bezoek van Dickens had gehoord. Des te won derbaarlijker wordt, achteraf beschouwd, de ontmoeting die ik had in La Normandie, waarheen ik de reis had gemaakt om ver slag te doen, vlak voor ik aan het woord moest. Van de tien tallen aanwezigen was ik komen te zitten naast een nieuw lid, dat zich voorstelde als Westendorp Boerma en vroeg wat er na de pauze aan de hand zou zijn. Toen ik hem dat meedeelde, was zijn antwoord dat zijn moeder ook altijd vertelde van het bezoek van Dickens aan Holwerd en van zijn ontmoeting met griffier Heep. De familie W.B. had in Blija, vlak bij Holwerd gewoond. Helaas is deze ontmoeting, die leidde tot een bijzondere ken nismaking, door het overlijden van de heer Westendorp Boerma, enkele maanden geleden, geworden tot een weemoedige herinne ring. Ongetwijfeld berust de overlevering niet op waarheid. Wel zou het natuurgetrouw schetsen van iemands uiterlijk en ma nier van doen en laten, na een ontmoeting van zeer korte duur, net iets voor Dickens geweest zijn. Hij heeft dat meer malen gedaan, niet altijd tot genoegen van de betrokkenen. Men zou er echter wel aan kunnen twijfelen of Dickens, die ie mand onder een gastvrij dak had ontmoet, deze zo ongunstig zou beschrijven met vermelding bovendien van zijn naam. Maar mensen die hem heel na stonden, b.v. zijn ouders en zijn vrouw heeft Dickens in zijn werken beschreven op een wijze die ze voor ieder herkenbaar maakten en die zeer weinig vleiend was voor hen die het betrof. Het leven van Dickens is zo goed bekend, men kan haast zeggen van dag tot dag, dat het uitge sloten moet worden geacht dat men in Engeland niet zou weten van zijn afwezigheid voor enkele dagen, de duur die een reis naar Nederland in de 40-er jaren in beslag zou hebben genomen» De heer Bomans attendeerde op een artikel van Gerald G.Grubb in de Dickensian van september 1952 blz.171, waarin deze schrijft dat Thomas C.Evans in 1883 in zijn bundel „Of many men" ten onrechte beweert dat Dickens een reis naar Neder-

The Dutch Dickensian | 1963 | | pagina 7