De utiliteitstheorie was in vele opzichten de theorie van de inductie en het imperisme. We krijgen een goed heeld van 11 leven en streven van de Uti litarians als we zien hoe Hames Mill, de voornaamste disci pel van Jeremy Bentham zijn zoon John Stuart Mill groot brengt. (zie Sir Arthur Salter'ss Essay on John Stuart Mill p.312 ff.). HUMPHRY HOUSE maakt in z'ns The Dickensworld cp p.205 de vol gende opmerking? Dickens did not understand enough of any philosophy even to he ahle to guy it successfully. Inderdaad D. valt niet de philosophie aan maar de uitwassen daarvan en de mindere goden van dit stelsel, o.a. Charles Knight secretary of the Society for the Promotion of Useful Know ledge, en Mac Cullogh, schrijver van Descriptive and Statistical Account of the British Empire. Dickens schrijft aan deze Charles Knights „My satire is against those who see figures and averages and nothing else- the representatives of the wickedest and most enormous vice of this time. Het mikpunt van zijn satire in Hard Times is voornamelijk Gradgrind, waar we later meer aandacht aan zul len Besteden» Zijn sociale kritiek vinden we in de geschiedenis van Stephen Blackpool en Rachel. Voor deze mensen waren het HARD TIMES POR THESE TIMES. De arbeider was rechteloos, arbeidsuren veel te lang, lonen laag, huisvesting armelijk, tegen ontslag was geen beroep mogelijk. We zien hiervan een illustratie in hfst„21 Men Masters, waar Stephen zonder een schijn van re delijkheid wordt ontslagen. Wat nu zagen de Victorians als belangrijkste aspects de ver oordeling van de Utiliteitsleer of de critiek op de sociale toestanden. We krijgen sterk de indruk dat zij 't laatste als 't belangrijkste beschouwen. Macanly reageert op Hard Times met Sullen Socialism. Ruskins He is entirely right in hin main drift and purpose in every book he has written^ and all of them but especial ly Hard Times should be studied with close and earnest care by persons interested in social questions. 151

The Dutch Dickensian | 1963 | | pagina 17