Gradgrind de potagonist van het Utilisme door Dickens scherp "belicht is geen statisch gegeven doch een karakter dat door lijden gelouterd kan worden. Aan 't eind van dit hoek zien we deze man with his unbending,, Utilitarian, matter of fact face»... making his facts and figures subservient to Faith, Hope and Charity. A sad-der and a wiser man He rose the morrow morn. Aerdenhout, dec. 1963 S.Vetten REHABILITATION TO GAFFER HEXAM Wanneer een huisvrouw op maandag -- wasdag - een stukje schrijft, dan is dat alleen, omdat de één of andere redacteur zenuwachtig wordt en haar opbelt. En toch zou ik zo graag voor „The Dutch Dickensian" juist op zo'n wasdag-maandag iets hebben opgeschreven, omdat het mij dan altijd weer opvalt. Tenminste, wanneer de broek van mijn jongste zoon in de was zit. Wat nogal eens voorkomt, want hij is acht en wanneer hij met lego speelt of puzzels legt, wan- neer hij auto's laat rijden of electrische treinen, dan gebeurt dat allemaal op de grond. Zo krijg ik dus ongeveer om de veer- t tien dagen een broek in de was. Die dingen moet je heel spe ciaal behandelen, maar gelukkig zijn de wasvoor schriften zoek geraakt en daarom doe ik ze gewoon in de wasmachine» Als ik die broek er uit haal, zijn de zakken binnenstebuiten gekeerd. En dit is het, wat ik de Dickensian wilde meedelen. Zij, die Our mutual friend kennen, zijn met Mortimer Lightwood op bezoek geweest bij Gaffer. En wanneer zij niet, zoals Euge ne, al hun aandacht hebben besteed aan Lizzy, dan zijn ze stellig ook onder de indruk gekomen van wat er op „the hand bill" stond te lezen. De ongelukkige drenkeling had alleen wat papieren op zich. En als Mortimer dit hardop zegt, en 153

The Dutch Dickensian | 1963 | | pagina 19