BRANCHES? The division of "branches is now 22 in the United Kingdom and 38 overseas. Our Dutch "branch at Haarlem continues to sprout twigs in the form of lively Reading Circles, the second Amsterdam circle having "been formed recently "because the existing one had grown too large. These Reading Circles ai"e doing most useful work, keeping the main "branch in very healthy condition, (pag. 185)0 Mr.JUSTICE. In his summing up at the trial of Dr.Stephen Ward, in july, Mr.Justice Marshall warned the jury that "We must avoid adopting a Pecksniffian attitude." (pag.159) THE MISTERY OF EDWIN DROOD Met toestemming van de directie en op aandrin gen van de schrijver overgenomen uit de Bussum--» se Courant van 3 december. December is de maand om Charles Dickens te herlezen. De ne velige kerstsfeer roept als het ware om diens stemmingsvolle romantiek. In bijna ieder boek van Dickens komt trouwens een hoofdstuk voor dat zich op of omtrent Kerstmis afspeelt met alles wat daar aan gevoelens en gedachten aan verbonden is. Ook in zijn laatste roman „The Mystery of Edwin Drood", maar hier heeft de tijd van Kerstmis iets somers en dreigends? er hangt bedrog en misdaad in de lucht. Het boek is weinig ge kend, wellicht omdat het ongeveer halverwege plotseling op houdt. Terwijl hij er mee bezig was trof de auteur een beroer- te° kort daarop stierf hij. Op zijn sterfbed sprak hij nog over Edwin Drood en zijn verwachtingen van de roman, - „if please God I live to finish it". Het mocht niet zo zijn. „The Mystery of Edwin Drood" is een onvoleindigd meesterwerk gebleven. Een meesterwerk is het tot op vandaag. Men vindt Dickens hier in zijn grootste kracht. Nu, bijna een eeuw later, weet het nóg bovenmate te boeien, zowel om de spanning van 156

The Dutch Dickensian | 1963 | | pagina 22