140 OLIVER! A MUSICAL Het tweede he drijf begint met een uitermate realistische sce ne in „The Three Cripples". Het daar verzamelde geboefte is inderdaad de gematerialiseerde verbeelding van Dickens. Nan cy geeft de aanstekelijke deun „Oom-pah-pah" ten beste en als de feestvreugde mede dientengevolge ten top is gestegen,ver schijnt Bill Hikes „striking the floor with his cudgel to gain attention" en volgens voorschrift van Dickens vergezeld door „a white shaggy dog, that skulked into the room". Aangezien het dier inderdaad geleerd heeft te sluipen, werkt het na tuurlijk vertederend op het publiek in plaats van afstotelijk zoals in het boek. Silces, een meesterlijke schurkenrol van Danny Sewell, introduceert zichzelf met het liêd „Hy Name"s „strong men tremble when they hear it, they've got cause enough to fear it, nobody mentions My Name! Rich men hold their five pound notes out, saves me emptying their coats out, they know I could tear their throats out, just to live up to My Name! In hell, I'll be there aburning, meanwhile think of what I'm earning, all on account of My Name!!" De pret is er dan voor de bezoekers van de „Cripples" af,het drinkgelag neemt een einde. Nancy blijft alleen achter en grijpt de gelegenheid aan om van haar slaafse verknochtheid aan Sikes te getuigen in „As long as he needs me": „if you are lonely then you will knows when someone needs you, you love him so". Dan wordt de handeling verplaatst naar het huis van Mr.Brownlows Oliver slaat voor het venster van zijn kamer het Londense straatleven gade. Bloemenverkoopsters straatventers en een scharenslijper zingen een song waarin de kreten waarmee zijn hun waren en diensten aanprijzen zijn ver werkt en die door Bart in de vorm van een canon is gegotens „Who will buy my sweet red roses? Any milk today mistress? Knives to grind!" En Oliver, inmiddels naar buiten gekomen, antwoordt mets- „Who will buy this wonderful morning, such a sky you never did see! Who will tie it up with a ribbon and put it in a box for me?" Maar deze idyllische bespiegeling wordt wreed verstoords Nancy verschijnt, grijpt hem en sleurt hem mee. Nadat Nancy, Oliver en Sikes met gejuich door Pagin en the boys zijn begroet, begint Nancy spijt te krijgen, wat tot

The Dutch Dickensian | 1963 | | pagina 6