181 mooi huis te wonen.Het is wel typerend voor Dickens' karak ter dat hij nu juist dit huis gekocht heeft. In 1821 verhuisde het gezin naar Londen en hier begon 'n heel moeilijke periode. In Copperfield, dat voor een groot deel zijn biografie was, vindt u de schoensmeerfabriek-periode, daar worden het wijnflessen genoemd. Charles schaamde zich zó over die werkkring, die hij toch maar enkele maanden gehad heeft, dat hij er nooit met iemand over sprak en zijn vrouw het pas te weten kwam toen Copperfiel uitkwam. Zij waren toen al veertien jaar getrouwd. Hij heeft het zijn moeder nooit kunnen vergeven, dat zij geprobeerd heeft hem na zijn ontslag, opnieuw in dat fa briekje geplaatst te krijgen. Het arme mens, dat altijd in zor gen zat, vermoedde waarschijnlijk niet dat er uit dit zoontje zo'11 groot kunstenaar zou groeien en was er natuurlijk op uit om wat geld binnen te krijgen. Haar rnan had hier misschien meer begrip van, want hij zette Charles, toen die een jaar of vier, vijf, was op een stoel of tafel om hem een .,comic song:I te la ten zingen. Dat kon de dreumes al best en het applaus vond hij heerlijk. Een aangetrouwde neef, James Lamort, knutselde een toneeltje voor het kind in elkaar om naar hartelust zijn nei ging tot toneelspelen te kunnen botvieren. Dickens kreeg nu een prettiger leven. ïïfel moest hij veel op zijn kleine broertjes en zusjes passen, ook schoenen poetsen en boodschappen doen, maar in zijn vrije tijd zwierf hij door Londen, waar hij door zijn grote opmerkingsgave al studies voor zijn la tere boeken maakte. Hij ging nog een paar jaar naar school, maar de enige verdere ontwikkeling die hij kreeg bracht hij zichzelf bij door lezen. In het ouderlijk huis was 'n klein ka mertje, waar nogal wat boeken lagen en de dag na zijn achttiende verjaardag, de leeftijdsgrens, haalde hij zijn eerste boek uit de bibliotheek van het British Museum. Op zijn 15e jaar werd hij klerk op een advocatenkantoor. Of schoon hij natuurlijk niet geschikt was voor een dergelijke be trekking trok dit leven hem toch wel aan, omdat hij karakter studies kon maken van de verschillende typen, die in- en uit liepen. Het kantoor was in de City. Hij gebruikte deze vroege schetsen voor zijn latere boeken. Toen hij zeventien was kwam hij in kennis met Maria Beadnell, de dochter van een advocaat, en werd hevig verliefd op haar.

The Dutch Dickensian | 1964 | | pagina 15