te van het huis uit de kleinruitige vensters3 en in verbeel ding vergelijkt gij een en ander met hetgeen gij u uit den ro man herinnert, en neemt u stellig voor, hem "binnen kort eens te herlezen,, Wat wel echt oud is in dit oude gebouw, zijn de keukens, waar gij ook al zonder schroom een blik in moogt werpen, omdat men wel weet dat dit nu eenmaal tot de plaatselijke aantrekkelijk heden behoort. Mits gij op een niet al te druk uur komt,moogt gij er uwe nieuwsgierigheid naar hartelust botvieren^ en al ontdekt gij spoedig dat de tijdgeest zekere vernieuwingen heeft aangebracht, zonder welker hulp het huis niet den bloei zou genieten waarin het zich verheugt, het type van eene oud-En- gelsche keuken is bewaard gebleven, en wordt u, zoo gij dat verlangt, gaarne door de daar regeerende machten aangewezen. De nieuwe tijd is er slechts met zeer bescheiden hand overheen gegaan. Trouwens, dat kan men van geheel Ghigwell zeggen. Verwonderlijk genoeg heeft „Barnaby's geboorteplaats" of schoon slechts op eene mijl of wat afstands van Londen gelegenniets wat er u speciaal aan hierinnert dat gij in het laatste kwart van de negentiende eeuw leeft. Geen spoorwegen, geen fabrie ken, geen huisblokken van bouwmaatschappijen ontsieren de on middellijke nabijheid van Dickens' Maypole, met de daarachter gelegene dorpsweide en, schuins daartegenover, de kerk, het kerkhof en de reeds in 1629 gestichte ..Grammar School", waar o,a„ William Penn - de man van Pennsylvania - zijne eerste Latijnsche verbuigingen gemaakt heeft. Het is werkelijk hier in den omtrek zulk een stukje eenvoudige 1andbouw—natuurdat men zich gemakkelijk minstens eene halve eeuw in de tijdreke ning vergissen kan. En toch ligt het slechts enkele mijlen ten oosten van Londen! Op zulk eene wandeling kan men het best de genoemde streek genieten. Gewapend met een „Cyclist Map", of desnoods alleen de mildelijk geplante wegwijzers gehoorzamend, volgt men de ..-main i-oads" in noordelijke richting, en heeft dan, zoo door de kronkelingen van die wegen als door de gol ving van den bodem, steeds aan weerszijden een landschap vol afwisseling en ziet allerlei verrassende vergezichten. Men bevindt zich in een breed dal tusschen de zacht-glooiende hoogten van Epping— en van Hainault-Poresten beweegt zich zich voortdurend tusschen oude buitenplaatsen, waarvan de schuttingen en muren wel volle hoog zijn, maar de hoornen ge lukkig nog hoogerv en verder tusschen wei- en bouwland, door mooie ruige heggen van den weg gescheiden.

The Dutch Dickensian | 1964 | | pagina 28