MYSTERIOUS THINGS IN HILVERSUM Burgemeester Boot heeft rnij de vorige week, via een opmerking in de gemeenteraad, min of meer uitgenodigd naar Hilversum te ko men. Welnu, dezer dagen heb ik een "bezoek aan zijn gemeente ge bracht, maar er gebeuren daar rare, geheimzinnige dingen, le zer Ik bevond mij in een particulier huis aan de rand van Hilversum gelegen, ietwat verborgen tussen bosschages, in een doodsstil- le nevelige laan. Be bewoner had op zijn erf gelukkig een bran dende kerstboom geplaatst, anders waren wij beslist verdwaald. In de salon vonden wij een zonderling en hoogst gemengd gezel schap bijeen, een twintigtal zowel zeer oude als zeer jonge men sen. Men zat in een grote kring om de haard, die een spookach tig licht verspreidde. Onder de gasten bevonden zich ook enke le Bussummers, wat mij enigszins geruststelde. Het doel der vergadering viel uit de maatschappelijke status of plaats van herkomst moeilijk af te leiden. Er was een tandarts bij, uit Amsterdam, een gepensionneerde hoge ambtenaar uit het voormalige Ned.Indië, een jong meisje van de Kunstakademieeen geheimzinnige Ierse met zwart haar en blauwe ogen, een dichter, een scheikundige, een huisvrouw uit Bussum, een bewoner van een woonschuit uit de banlieue van de hoofdstad, een vooraanstaand industrieel, en nóg enige personen van gevarieerde en vage i- dentiteit. Men was nauwelijks gezeten of de Ierse sloeg haar blauwe ogen naar het plafond en zei met holle stem, onder een drukkend stilzwijgen van de overige leden van het gezelschap? - Hoort gij het gerammel mijner ketenen? Ik heb de ketting zelf gemaakt, schalm na schalm. Gelooft gij in mij? Ik ben niet wie ik ben maar wie ik was! De gepensionneerde hoofdambtenaar van het voormalige gouverne ment van het vroegere Nederlands-Indië sprak daarop als volgts - Genade! Verschrikkelijke verschijning! Genade! Waarom valt gij mij toch lastig? Op deze wijze ging de conversatie nog enige tijd voort, en wel in de Engelse taal, wat op grond van de nationaliteit van de eer ste spreekster niet te verwonderen viel. - Verrijst, en volgt mij! sprak daarop de Bussumse huisvrouw, eveneens met een somber, grafkelder-achtig stemgeluid. 229

The Dutch Dickensian | 1964 | | pagina 11