buikspreker te Richmond, die op de kostschoolwaar Collins les gaf, driemaal buik sprak. Bij de laatste keer bleef hij overnach ten en werd dronken. Hij riep toen Collins op zijn kamer en be weerde "that he knew Dickens well and that he was the original of the fat boy in Pickwick, I do not suppose there was any truth in his assertion. He was a very entertaining, little, thin fellow, and I look upon the incident as a curious side light of Dickensiana. Yours fraternally, E.J.Collins" De vaststelling, dat iemand de fat boy niet was en ook nooit had kunnen zijn, werd in die eerste dagen als voldoende belang rijk beschouwd om gedrukt en onder de leden verspreid te worden. Onder het hoofd "Sixty years after" stel ik mij voor U telkens iets te vertellen, wat er 60 jaar geleden in ons Engelse zus- terblad verscheen. De redactie van "The Dutch Dickensian"die hiertoe besloot, droeg mij de uitvoering van deze gedachte op, daar ik "The Dickensian" vanaf 1905 tot heden volledig' bezit, Godfried Bomans KERSTMIS, een goede tijd, een vriendelijke, vergevende, liefdadige, aangename tijd, de enige tijd die ik ken in de lange kalender van het jaar, waarin mannen en vrouwen als bij onder linge afspraak ongedwongen hun gesloten harten schijnen te ope nen en aan de mensen van geringe stand denken als aan werkelij ke reisgenoten naar het graf en niet als aan een ander soort van schepsels, op weg naar een andere bestemming. Charles Dickens, (liet dit citaat wenst het bestuur van de Vereniging van Vrien den van Toneelgroep Centrum, zijn leden prettige kerstdagen en een voorspoedig 1965» Zie ook; On the Chair,) 222

The Dutch Dickensian | 1964 | | pagina 4