258 hoofdstuk treedt reeds de Mob op, die hoe klein ook,ons een academisch voorbeeld geeft van hoe een echte Mob zich moet gedragen onder bepaalde omstandigheden, U weet waar het hier omgaat, Pickwick, de Cabman, Tupman en Winkle '.staan aan de rand van een openbaar vuistgevecht en een kleine Mob omgeeft hen, geïnteresseerd, maar weinig bewogen,totdat het gerucht rondgaat (en dames en heren, een gerucht is essen tieel om een mob te beïnvloeden), dat de Pickwickians spionnen zijn. Aanvankelijk passieve spectators, nu wacht hun een vreselijk lot, n.l, onder de pomp te worden gehouden. Voor hen, die de Pickwickpapers nooit lazen en angstig toe horend zich afvragen hoe het afliep, heb ik een woord van troost. Een voorlopige redder treedt op de menigte toe en baant bedaard-brutaal zijn weg, elbowing the countenances of its component members, en brengt Pickwick en gevolg in vei ligheid. Hier wordt the Mob bewogen door het gerucht, on derworpen aan arrogante brutaliteit. Wij gaan verder en komen in Eatanswill te staan tussen de menigte voor de Town Arms Inn en zien de Pickwickians op een mooie zomeravond aanrijden, stoppen en afstappen. Het is vooravond van de dag der grote verkiezingen en de bevolking verkeert in een niet al te serieus te nemen stemming. Nau welijks zetten de Pickwickians voet aan de grond of de voor hoede laat driemaal een oorverdovend hoera horen en de ver verwijderde mob neemt het hoera intens over. (Dickens voegt hier aan toe dat het helemaal niet nodig is voor een menig te om te weten waarom ze jubelt). Daarna krijgen wij het mooie solisten- en koorwerk. Het koor dondert veelstemmigs Slumkey for ever, de falsetstem van Pickwick (volgens mij heeft hij die) bevestigt; Slumkey for ever, koor: No,Fizkin, Pickwicks zekerlijk niet. Als deze episode leest, krijgt door de tegenstelling Mob en Pickwick, dit gebeuren een reliëf voor welhaast vierdimensionale afmetingen. Wij gaan nu over naar Oliver Twist, voor een Pickwickoloog een hele stap. Met de Pickwick papers is alles zo prettig, Pree and Easy en Oliver Twist eist het gefronste voorhoofd en nadenkende blik, maar het is wel de moeite waard.Op zoek

The Dutch Dickensian | 1965 | | pagina 16