naar het gedrag van een onvergetelijke Mob vinden we die in volle actie bij de achtervolging van de arme Oliver na het boekens.talletjes-incidentOok hier wordt het gerucht ver spreid dat er een gevaarlijke dief aan de haal is en direct stort de Mob zich ijverig, kritiekloos onderworpen aan massa suggestie, belust op gevaarloos avontuur, op de achtervol ging. "There is a passion for hunting something, deeply inplanted in the human breath" voegt de schrijver toe aan de beschrijving van de van alle zijden toesnellende mensen. Geva rieerd, gedetailleerd, met een woordkeus van klanken en rythme, de achtervolging suggererend, roept Dickens hier de realiteit van een veelkoppige menigte op, zo duidelijk con trasterend met het geheimzinnig stille gedoe van de jeugdige diefjes en de oude Brownlow bij het boekenstalletje hieraan voorafgaand. Om nog even bij Oliver Twist te blijven, treffen wij de menigte aan, die getuige is van de dood van Bill Sikes. Een zeer dramatisch gebeuren. Ukent deze geschiedenis? Voor U wordt beschreven een grote bezeten menigte,die de on dergang van Bill Sikes begeert. Als dit in die donkere ach terbuurt zich voltrekt, leest U het volgende, van de voor hoedes "they raised a cry of triumph" en verder "those who were at too great a distance to know its meaning took up the sound, it echoed, and reechoed. It seemd as thought the whole city had poured its population out to curse him". Ter wille van het verhaal was het niet nodig dit alles te schrij ven, maar Diclcens, de grote massa regisseur kon hier niet nalaten de meest volgroeide gestalte te geven aan de Mob. Wij slaan Nicholas Hickleby en the Old Curiosity Shop over, en duiken in Barnaby Budge. Vreest niet, dames en heren, dat ik alle romans van Dickens minitieus zal aftasten op zoek naar een representatieve rnob, want ik laat het bij Barnaby Rudge. Ik zeg U dit alleen uit vrees, dat ge als één mob zult oprijzen en mij vroegtijdig gedurende mijn verdere lidmaat schap het zwijgen op zult leggen. Barnaby Rudge is een historische roman, door Dickens op jeugdige leeftijd geschreven, een waagstuk dusjwant het moest als geschiedkundig geschrift èn als levend werk aanvaardbaar 259

The Dutch Dickensian | 1965 | | pagina 17