CHAELES DICKENS IN SURINAME Dat Charles Dickens ooit in Suriname, of zelfs maar in de West is geweest, is een fictie» Wij zelf echter, waren er wel, en toen we in 1951 daarheen vertrokken voor de tijd van vijf jaar, namen we niet al ons hehhen en houden mee, zelfs niet al onze boeken. Natuurlijk misten we al spoedig lektuur die we in Nederland achterlieten! zo gaat dat nu eenmaals je weet nooit wat je in een totaal andere situatie zult willen lezen. Maar gelukkig was ik wel zo verstandig (of bij-de-hand) geweest om een aantal werken van Dickens mee te nemen. Het was n.l. allang mijn gewoonte elke winter een paar boeken van Dickens te herlezen» Ik moet bekennen? dikwijls dezelfde» Waarschijnlijk heeft iedere Dickensian wel voorkeur voor een bepaald boek. Nu zou het vijf jaar lang geen winter voor mij worden, maar ik las toch met dezelfde animo Nicleby, Dombey and Son, Our Mutual friend en Bleak House. In deze boeken was niet zo heel veel, dat me Surinaams"aan deed, al bleek Ch.D» er uitmuntend van op de hoogte te wezen, wat men deed met jongens die men nooit oftenimmer terug wenste te zien! Walter Gay tenminste werd naar de West ge stuurd, naar Barbados, vanwaar hij levende schildpadden en citroenen naar huis hoopte te sturen, en dat hij ooit terug keert, berooid en wel, mag op zichzelf al een wonder heten. Inderdaad? de "West was heel iets anders dan de Oost, waar we Bob Sawyer en Benjamin Allen zonder ongerustheid heen heb ben zien trekken. Wij kunnen ons gemakkelijk voorstellen, dat ze van daar als kapitalisten teruggekomen zijn. Twee boeken, die ik hierboven nog niet noemde, zijn ons in Suriname bijzonder waardevol geworden. Dat zijn Martin Chuzzlewit en The Pickwick Papers. Wat Chuzzlewit betreft? zouden alle zeereizen op elkaar lijken? Mark Tapley vertelt op weg naar Amerika aan de zeezieke jonge Martin,hoe één van hun medereizigsters met haar kinderen op weg is om haar man te zoeken in Amerika. Zij weet niet hoe en waar ze hem vin den moet. De bezorgdheid van Mark Tapley was ook de ónze. Wij hadden eveneens een medepassagier die met haar zoon onderweg 265

The Dutch Dickensian | 1965 | | pagina 23