In Dickens' reisbeschrijving over Amerika vinden we de wijk te New York, waar negers dicht op elkaar gepakt in krotten wo nen, koken op houtskool, waar de ratten een beter heenkomen moeten zoeken als de mensen naar bed gaan. Ik moest toen denken aan een wandeling met een engelse gast 's avonds door Paramaribo. Toen hij plotseling stilstond in de Domineestraat en informeerdes "The smell.. is it I or the city?" Hij was wel iets gewend, had jaren in India gewoond. Wij haastten ons hem te vertellen dat het de city was, een dode rat mis schien, ergens in een open trens... Er waren in het begin figuren waar je geen wijs uit kon wor den. Jongens en meisjes (meestal meisjes) die je deden den ken aan Tom Pinch, Smike en Sissy Jupe (uit Hard Times). Dikwijls toegewijde huisgenoten, maar te afhankelijk om familie te wezen. Al spoedig vierden wij nader geïnformeerd. Deze kin deren waren "kweekjes". Nog heden ten dage verrichten deze kinderen van bosnegers en indianen, die met goedvinden van hun ouders zijn meegegeven aan stedelingen, allerlei kleine huishoudelijke werkzaamheden. In ruil daarvoor ontvangen zij eten, kleding en onderwijs aan één van de scholen.Mijn jongste dochtertje speelde in Paramaribo dikwijls met twee allerlief ste creoolse vriendinnetjes. Er waren daar in huis, zo ver telde zij op een keer, nóg twee kinderen. Een jongen en een meisje, die echter nooit een snoepje kregen als zij door Me vrouw gepresenteerd werden. "Maar", zo zei mijn 4-jarige ver goelijkend, "zij krijgen elke week een dubbeltje, en dat is toch veel, hé Mams?" Inderdaad is een dubbeltje om te ver snoepen (dat was het tenminste een jaar of 10 geleden) heel wat in Suriname. Toch voelde ik me na dat verhaal niet happy en toen ik later hoorde, dat deze indiaanse kinderen sliepen in "de koep" (een donkere kast onder de trap), zon der klamboe, toen bekroop mij dezelfde huivering, die me nu nog bekruipt, wanneer ik lees over Smike. Ook al was er geen sprake van dat deze kinderen wat betreft voedsel of kleding iets tekort kwamen. Met het linkse verkeer had Suriname in onze tijd nog iets met het Engeland van Dickens gemeen. Dat was op politiek terrein, 268

The Dutch Dickensian | 1965 | | pagina 26