men kende er nl. het districtenstelsel, Ons had dat het top punt van democratie, toegeschenen tot wij het meemaakten. Ook in Zomerzorg hebben wij iets dergelijks beleefd,dat de Dordte- naren dermate heeft, afgeschrokken, dat we ze hier nog niet weer hebben gezien (ik vermoed toch dat dit het is geweest. Anders is er geen plausibele reden te bedenken). De kranten doen in de verkiezingstijd sterk denken aan Eatanswill Gazet- te en de Independent, Waar de partijen vaak eenzelfde, nobel partijprogramma hebben, is het moeilijk te kiezen. Dat hoeft men dan ook gewoonlijk niet te doens men hoort eenvoudig bij de partij die jou niet heeft beklad. Zo werd ik aangevallen in "De West", omdat ik het waagde over Suriname te schrijven. Onmiddellijk rekende men mij bij de N.P.S., oppositie-partij in die dagen, partij van de donker-gekleurden. Dat had het ge volg dat mijn bediende, de bakker en de timmerman voor me vlogen en dat winkelmeisjes bang voor me waren. Een nogal gunstige situatie dus, waar ik zelf helemaal niet aan had meegewerkt. De geluidswagens die' in zo'n tijd door de stad reden, deden bijvoorbeeld de volgende leuzen horen "Onze kandidaat is Iwan de Vries, kiest Iwan de Vries" en "No better than Kletter, formidabel, acceptabél, capabel, toren van Babel". Maar die omroeper had geen catechisatie gehad van mijn man, dat moet ik er wel bij zeggen, Suriname was - is nog - evenals het Engeland van mevrouw Leo Hunter, sterk in tuinfeesten. Het is daar zelfs mogelijk een tuinfeest te houden zonder tuin, ik heb eens aangekondigd geziens "tuinfeest boven de Seven Up fabriek". Ten tijde van rampen en verkiezingen bloeiden de tuinfeesten.Wij waren eens op een officiële receptie, waar je zou zweren dat Dickens zich daar eenmaal vermaakt had met de menigte die trachtte er iets eetbaars te bemachtigen. Ook dat deed sterk denken aan het feest van mevrouw Leo Hunter. Een vriend van ons,die een klein heetje aan Pott deed denken, raadde ons af om ons in het gewoel te mengen. Hijzelf had de hoop ook opgegeven en rookte zijn eigen sigaren bij zo'n gelegenheid. Evenals Pott had hij veel verstand van politiek. 269

The Dutch Dickensian | 1965 | | pagina 27