IN A DUTCH BOTTLE In dit nummer vindt u onder „Make a note of..." twee aan kondigingen; OLIVIER TWIST en KLEINE DORRIT,twee uitgaven Bestemd voor meisjes en jongens. Ik heb deze beide uitgaven nog niet kunnen inzien. Toch komt het mij wenselijk voor U in deze „bottle" deel genoot te doen worden van de mening van Jeronimo de Vries die reeds 80 jaar geleden waarschuwde tegen een „Kinder- Diekens" Jeronimo de Vries 1838—19^5) was in 1872 Doopsgezind predikant te Haarlem. Van 1886-1913 treedt hij op als re dacteur van het befaamde familieblad „Eigen Haard". In „Zonnebloemen" (2e druks H.D.Tjeenk Willink, Haarlem, 1888) schrijft J eronimo niet enkel over Sint Nicolaas, de Haarlemmerhout en de Karolingische Kapel te Nijmegen, enz. maar ook over Kinderlectuur. Wij citeren Jeronimos Gelijk het volk niet bij voorkeur die boeken zoekt, die met opzet voor het volk geschreven en door wijze philanthropen met goud en zilver bekroond zijn^ maar gelijk het met groote onafhankelijkheid uit de bibliotheek datgene zal kiezen, wat van zijn gading is, zoo ook zal een jeugdig lezer van karakter zich niet bepalen bij zeker soort boekjes, die de goedige kinderschrijver met vriendelijke onderscheiding voor zijn „lieve vriendjes" of met een vroolijken en ge meenzamer zwaai van zijn goedronde pen voor het „jonge volkje" bestemd heeft. Hoe lief ook knaapjes en meisjes aan het handje plegen te loopen, er zijn er toch altijd in elk tiental zeven, laat ons hopen, acht, die het handje weten los be wringen en straks in het vrije rondspringen - en zich in Andersen vermeien en.verder gaan. 298

The Dutch Dickensian | 1965 | | pagina 22