Een tiental bladzijden verder vervolgt Jeronimo de Vriess Met Dickens zeggen wijs wat er kwaad is in sommige boeken is niet kwaad voor kinderen, daar zij het niet verstaan. De heer Micawber is goed voor hen en zij maken pret met hem. Doch uw Index bijgehouden en het goede en vroolijke voor de hand gelegd. De kennismaking met goede karakters is goud waard en wat zullen de goede Tom Pinch en de belangstellende kapitein Cuttle een jongen goed doen. Daar is rondom ieder mensch een zekere dampkring, rondom den één zacht, gelijkmatig, weldadig, gelijk aan die warme en vochtige atmosfeer, waarin de fijnste planten zich ont plooien en bloeien, waarin de teerste stekjes aanslaan; soms is hij schraal, ongestadig, waar hitte en koude, waar smook en droogte de gezondste planten doet stikken en versterven. En is 't met de boeken anders? Zij krijgen, waar zij boeien iets van den invloed van levende wezens en hebben hun dampkring, zacht, mild vriendelijk vroolijk of koud, cynisch en harteloos. Als Willem en Mina dan zitten achter de barricade, als zij dan met het hoofd in de handen neergebogen met hunne hel den verkeeren, met hen reizen, strijden, overwinnen, met hen vergiffenis schenken en de edelmoedigheid ten top voeren, als dan de gelukkige lezer of lezeres neen, de deelnemende oog- en ooggetuige alles mede doorleeft, en, zonder het te weten, ademt in een sfeer van grootheid en goedheid, en al deze dingen weglegt, ja, de helden en heldinnen meedraagt in het hart - dankt dan den goeden schrijver, die uw kind gelukkig maakt, die het doet lachen die het doet gevoelen en deelnemen, die het door zijne boeken leert deze wereld met een belangstellenden blik gade te slaan en al haar schoonheid en geluk en al hare vriendelijke en edele karakters in beelden voor zijne oogen doet leven; die het opvoedt in den eeredienst van het 301

The Dutch Dickensian | 1965 | | pagina 25