- 15 - up and found myself famous", zoals Byron in J--"-id schrijft. Lady Elizabeth Duchess of Devonshire, een van de gezellige brieven schrijvende babbelkousen die Engeland heeft gekend, schrijft aan een vriendin: "He continues to be the greatest attraction at all parties and suppers. The ladies I hear spoil him and the gentlemen are jealous of him. He is going back to Naxos and then the husbands may sleep in peace" (24). De populariteit van het gedicht was aan een aantal redenen toe te schrijven (25). Het gegeven dat het ging om een reisbeschrijving, maakte het werk aantrekkelijk voor veel Engelsen die immers gedurende lange tijd door de Napoleontische oorlogen verhinderd waren het vasteland te bezoeken. Childe Harold is het verslag van een reis door Portugal, Spanje, de Balken en het Nabije Oosten. Voor Spanje bestond veel belangstelling, aangezien dat land voor Engeland in die tijd de basis was voor militaire activiteiten tegen Napoleon. Het Nabije Oosten was in de mode; veel romans, met name horror-romans speelden zich daar af. De Engelsen volgden met veel symphatie de strijd van de Grieken tegen de Turken. Tenslotte was daar Byron zelfde mysterieuze mysantroop over wie in de Engelse society de meest wilde verhalen gingen - In Childe Harold - en ook in The Giaour, The Corsair en in Lara - tekent Byron het beeld van de Byroniaanse held. Ik wil hier enkele regels uit Lara citeren (Canto I, xvii e.v.). Het zal de lezer niet moeilijk vallen deze regels op Steerforth van toepassing te laten zijn: "A hater of his kind? yet some would say, "With them he could seem gay amidst the gay "Too high for common selfishness, he could "At times resign his own for others good "But not in pity, not because he ought, "But in some strange perversity of thought "That swayed him onward with a secret pride "To do what few or none would do beside; "And this same impulse would in tempting time, "mislead his spirit equally to crime "His madness was not of the head, but hearth;". VIII De Byroniaanse held is een typisch verschijnsel van de romantische beweging. Hij vertegenwoordigt daar evenwel maar een zijde van, de negatieve. Het gevoel een gevallen engel te zijn in deze wereld,

The Dutch Dickensian | 1976 | | pagina 18