- 53 - interesse van Bomans voor sprookjes niet los staat van zijn be wondering voor Dickenswordt het verder bij die opmerkingen ge laten. Waarschijnlijk heeft het ontbreken van basisliteratuur over de functies die het sprookje bij Dickens vervult, Soetaert doen afzien van een nader onderzoek. Dit is overigens wel illustratief voor de vorm waarin de vergelijking is gegoten: zij is voornamelijk een beschrijvende analyse waaraan maar spaarzaam verdergaande con clusies worden gebonden. Dat intussen een dergelijke methode voor de liefhebbers een onuit puttelijke bron van genoegen is, zal iedere Dickensian duidelijk zijn. Of is het soms niet leuk om te weten dat Dickens onver getelijke beschrijving van Pickwick's archeologische vondst en de zes-en-negentig dichtbedrukte bladzijden daaraan gewijd, Bomans ongetwijfeld moeten hebben geïnspireerd tot de passage in Buite lingen over een oudheidkundige vondst, bestaande uit een in scriptie die een hart voorstelt met een pijl erdoor, waarbij de tekst Pier Nel"? "Volgens Donders", zo schrijft Bomans, "hebben wij hier te maken met Pieternel, een godin der vruchtbaarheid en der veldgewassen". Bill Stumps' tegenhanger vinden wij in het echtpaar P. en N. Weyers-Boon: "Het echtpaar P. en N. Weyers-Boon, wonende te Valkenburg, deed nog een andere oplossing aan de hand, die echter als onwetenschappelijk moet verworpen worden. Zij be weerden namelijk deze tekens zelf, tijdens hun verloving te hebben aangebracht De beperking tot David Copperfield en de Pickwick Papers is ove rigens begrijpelijk. De meeste werken van Bomans worden immers ge kenmerkt 'door hun (licht) satirische aard. Wanneer er sprake is van beïnvloeding door Dickensdan zal het op grond van die wer ken van Dickens zijn, waarin juist op dat punt beïnvloeding moge lijk is. Vooral met de Pickwick Papen is dat het geval. Aangezien voor zover ik weet deze studie niet in de handel is, en, naar ik aanneem niet ieder onmiddellijk naar de Universiteits bibliotheek zal rennen om de studie te lenen - als zij daar al aanwezig is; ik heb het niet gecontroleerd - is het wellicht goed om een summier overzicht te geven van wat in de studie aan de orde komt De studie vangt aan met een uiterst beknopte, door de chronologi sche volgorde der gebeurtenissen bepaalde, biografische schets van het leven van Bomans. Waar het boeiend begint te worden, wordt verder niets meer vermeld.

The Dutch Dickensian | 1976 | | pagina 57