Verantwoording Het Tafelgedicht van Harry Prenen, waarmee deze uitgave opent, is uitgesproken op 11 december 1976 tijdens de viering van het vierde lustrum van de Haarlem Branch van de Dickens Fellowship in het Parkhotel te Amsterdam. Het artikel van Michael Slater is een Inleiding tot een bloemlezing die dit jaar verschijnt onder dezelfde titel. De noten bij dit artikel zijn met toestemming van de schrijver weggelaten, met uitzondering van die gevallen waarin de bron van een uitgebreid citaat werd vermeld, dan wel de noot zelf interessante informatie bevatte. Aan de erven Bomans is ontrukt een manuscript van twee schriftblaadjes, aan beide zijden beschreven en bevattend een causerie voor het Nijmeegs dispuut "De Gong". Deze tekst bevatte korte aantekeningen voor deze causerie. Wij publiceren haar met enige schroom, aangezien wel vaststaat dat zij door de schrijver in deze vorm niet voor publikatie bedoeld is geweest. Op enkele punten hebben wij al te kryptische zinsneden aangevuld door toevoeging van woorden als "is", "en", e.d. Deze toevoegingen zijn tussen sterretjes geplaatst. Dat wij deze tekst hebben gepubliceerd vindt o.i. zijn rechtvaardiging in "het gegeven dat zij, in uiterst gecomprimeerde vorm, al veel gedachten bevat die in latere opstellen van Bomans over Dickens steeds weer terugkeren. Bomans was zelf een trouw lid van het dispuut "De Gong". De leden van dit dispuut hielden bij toerbeurt de wekelijkse spreekbeurt. De opgenomen causerie is daar een voorbeeld van. Het artikel van Mrs. Davids bevat de tekst van een lezing die zij voor de Haarlem Branch op 21 november 1977 heeft gehouden. Het artikel van Mevr. Schimmelpenninck, waarmee deze uitgave besluit, hadden wij reeds enige jaren in ons bezit en kon thans worden gepubliceerd. De redacteuren. - 3 -

The Dutch Dickensian | 1978 | | pagina 4