70 DICKENSIANA Vorig jaar liet De Bijenkorf door een elftal schrijvers een Literaire Top 100 Aller Tijden samenstellen. U zult even ontsteld zijn als wij te vernemen dat het eerste boek van Dickens pas op de 29e plaats staat: David Copperfield. Het is tegelijk ook het enige boek van Dickens dat op de lijst voorkomt Deels zal dat een gevolg zijn geweest van het feit dat de aandacht van de keuzeheren en-dames wat verspreid werd over de vele Dickens-romanswaardoor auteurs die maar één boek geschreven hebben meer punten konden verzamelen. Maar het komt toch ook doordat er mensen zijn die geen werk van Dickens bij de 100 beste boeken ooit geschreven rekenen. Die moeten hier eerst maar eens aan de schandpaal: Martin Ros Carel Peeters en Jaap Goedegebure. Iets beter brengen de volgende schrijvers het er van af: Maarten Biesheuvel (Bleak House op 16); Cees Budding' (Copperfield op 22); Kees Fens (Twist op 36); Hella Haasse(Bleak House op 30); Doeschka Meijsing (Pickwick op 28); Ethel Portnoy (Nickleby op 17); en Nico Scheepmaker (Twist op 30) Met ere dient de naam vermeld te worden van Maarten 't Hart, die na Woeste Hoogten Meteen op de 2e t/m 4e plaats drie romans van Dickens noemt (CopperfieldBleak House en Great Expectations) hoewel hij eigenlijk ipaar één boek per schrijver mocht noemen, 't Hart heeft in de kring van de Fellowship niet zo'n denderende naam, maar dit is toch mooi.(Zie ook een boekbespreking elders in dit nummer.) 0-0-0-0-0-0-0 De zanger Max van Egmond is een groot liefhebber van Dickens, zo blijkt uit het boek dat Juul Muller over hem schreef. In zijn drukste jaren als zanger kwam hij nauwelijks aan iets anders dan zingen toe. Maar "als hij 'vrij'was, las hij Dickens. Al diens romans heeft hij in die drukke jaren doorgewerkt". Maar eens uitnodigen voor een Dickensiaans recital.

The Dutch Dickensian | 1985 | | pagina 72