- 70 - Wij beklagen onze uren, aan de lezing van deze novelle besteed, maar nog meer de vele leesgezelschappen, die natuurlijk dit werk op de naam van Dickens af zullen moeten lezen en schoon vinden, daar deze ^et eene plaats in de Household Words waardig keurde1 Het geringe vertrouwen dat de anonieme recensent had in zijn waar schuwende woorden was niet geheel onterecht; Van der Hoek schafte Het Gele Masker direct aan, het verscheen al in de 1857-catalogus Iets uitvoeriger wil ik tot slot stilstaan bij de lotgevallen van Hard Times in Nederland en in combinatie daarmee bij de betekenis van de uitgever A.C. Kruseman voor de verspreiding van Dickens' werk. De roman was in wekelijkse afleveringen tussen 1 april en 12 augustus 1954 in Household Words verschenen en nog in hetzelfde jaar in boek vorm. Het boek bezet een bijzondere plaats in Dickens' oeuvre. Het is een relatief korte roman, compact geschreven onder weglating van de gebruikelijke detaillering en met een al even ongebruikelijke harde en directe titel. Voor de één een van zijn mindere werken (A. Wilson), 20) voor enkele anderen een meesterwerk (J.Ruskin en F.R.Leavis) In elk geval verscheen een Nederlandse vertaling van de hand van wel de produktiefste Dickens-vertalerC.M.Mensing, eveneens in 1854 bij P.N. van Kampen in Amsterdam voor ƒ3,60. In weerwil van de ernstige en verontrustende sociale kwesties die Dickens in zijn roman aan de orde stelde - zeker niet de kant die zijn Nederlandse lezers en lezeressen het meest aansprak - mocht de uitgever wel op enig debiet rekenen. En hoe teleurstellend zijn er varingen met Slechte Tijden ook zouden uitvallen, het zou zijn ver trouwen in Dickens niet ondermijnen: in 1857 probeerde hij het nog eens met Kleine Dora. Zoals gebruikelijk had Van Kampen de ver schijning aangekondigd in het Nieuwblad. Op 14 augustus 1854 plaatste hij onderstaande 'Herinnering': 'H.H.Confraters worden beleefdelijk herinnerd aan mijne vooruit bestelling op Dickens, Slechte Tijden waarvan de eerste roman (n.l. Slechte Tijden.B.L.) 1 September zal verzonden worden. Verscheidene H.H. Leesbibliotheekhouders, die ze bepaald noodig hebben, bleven nog met hunne bestellingen achter. Na de uitgave is de vooruitbestelling gesloten.' Voor Van der Hoek te Leiden was deze aansporing overbodig geweest; de titel prijkte het eerstvolgende jaar al in zijn catalogus. Maar hoe trouw Van der Hoek ook steeds bestelde en zou blijven bestellen, en hoeveel lezers trouw zouden blijven komen lenen, Van Kampen ondervond daar onvoldoende baat bij. Al na enkele jaren ging hij tot het op-

The Dutch Dickensian | 1987 | | pagina 72