- 71 - ruimen van onverkochte restanten over. Op 4 september 1862 adverteerde hij met een aanbieding waarin hij elf romans in twintig delen - waar onder van Dickens In Londen en Parijs en Het Spookhuis, alle uitgaven uit de jaren 1859 en '60, aanbood voor slechts ƒ15, En in die handelwijze stond hij niet alleen. Vooral kleinere leesbibliotheek houders zullen op zulke goedkope aanbiedingen gewacht hebben, teneinde voordeliger in te kopen dan met de gebruikelijke collegiale korting. In die wereld van vertalers, uitgevers en boekhandelaren was het overigens allerminst steeds koek en ei. Onverkwikkelijke kwesties waren aan de orde van de dag en werden vaak via arbitragecommissies uitgevochten. Zo'n affaire had zich bijvoorbeeld in 1846 voorgedaan 21) rond de Nederlandse vertaling en de rechten van Dombey Son Klachten over de kwaliteit van onze negentiende-eeuwse vertalingen bleven aanhouden. Een van de ontevredenen, M.P.Lindo, als schepper van oorspronkelijk proza bekend als De oude Heer Smits, maar tevens vertaler van Sterne, Thackeray en Dickens, had in Fraser's Magazine van januari 1854 nog eens geklaagd over de slechte kwaliteit van Nederlandse Dickens- 22) vertalingen Uitgever A.C.Kruseman trachtte nu het gehele oeuvre van Dickens in handen te krijgen en te bundelen in een grote, maar tevens goedkope editie, vergelijkbaar met zijn eerdere Walter Scott- project. Daarvoor waren onderhandelingen nodig met uitgevers die de verspreide rechten in handen hadden. Waarschijnlijk moest het daartoe benodigde kapitaal verkregen worden mede uit de opbrengst van de ver koop van restanten. Zo deed hij per advertentie op 29 juni 1854 het herhaalde aanbod van zes werken van Dickens in tien delen in prijs te verlagen van 27,60 tot ƒ6,50 en van die tien delen vijftig stel aan te bieden. Het betrof hier de Pickwick Papers (2 dln. ƒ7,50), Nicolaas Nickleby (idem), Maarten Chuzzlewit (3 dln. ƒ9,45), De Torenklokken (ƒ1,80), Een kerssprookje (ƒ0,75) en Het Krekeltje in den schoorsteen (ƒ0,60). Via circulaires trachtte Kruseman collega's en particulieren tot intekening te bewegen: 'Charles Dickens is een geliefde naam. De reeks van Romans, die men aan dien Auteur te danken heeft, levert het zeldzame voor beeld op van eene onafgebroken en steeds toenemende belang stelling in alle Landen en in alle klassen. Het talent van Dickens, onuitputtelijk en altijd even frisch, maakt het tot een onuitgemaakte vraag, wat wel zijn Meesterstuk is. Hij heeft eene reeks van Meesterstukken gegeven, die hunne waarde elk op zich zelvhandhaven, maar gezamenlijk de verdiensten des schrijvers tot de zeer zeldzamen maken. De Werken van Dickens moge hunne

The Dutch Dickensian | 1987 | | pagina 73