- 79 - "De hedendaagse auteur wordt - zoals zijn voorgangers - gedreven door "magische krachten" en "psychische energie". Tegenwoordig is dat, volgens Reve niet langer genoeg. De hedendaagse auteur zal vooral op gewassen moeten zijn tegen de moderne verlokkingen, die hem van het werk dreigen te houden. Om die reden is de aanschaf van een verrekijk sinds jaren onderwerp van bespreking met matroos Vos. In het herenhuis bevindt zich de aansluiting op het centrale antennesysteem, achter ge laten door de vorige bewoners. Reve overweegt op korte termijn tot de koop van een ontvangsttoestel over te gaan: "Misschien zendt de BBC met Gods genade nog eens een Dickens-adaptatie of iets dergelijks uit. Wie zal het zeggen? Bij God is alles mogelijk." Rudie Kagie in gesprek met Gerard Reve. Vrij Nederland, 12/4/1987. "Er zijn maar weinig auteurs na Charles Dickens geweest die het ge waagd hebben om in hun roman het leven in Londen centraal te stellen. Dat thema was door de schrijver van Oliver Twist op zo'n indrukwekken de wijze verwerkt, dat elke nieuwe generatie er door geboeid blijft. Geen andere schrijver heeft de BBC zoveel mogelijkheden geboden tot historische producties. Een zondagmiddag zonder Dickens is op de "Beeb" haast ondenkbaar. Een van de betere boeken die het afgelopen jaar verscheen, was Paul Bailey's roman Gabriel's Lament. De schrijver is misschien een figuur die minder luidruchtig naar voren treedt dan Martin Amis, Julian Barnes c.s. - maar mijns inziens is hij groter dan dezen. De genoemde roman is geplaatst tegen de achtergrond van het "volkse" Londen, een wereld van verschoppelingen, verstotenen en mis lukkelingen. In de kritiek werd het even komische als tragische boek bestempeld als Dickensian. Zo'n aanduiding is niet alleen misplaatst, maar doet ook onrecht aan de auteur. Het Londen van Bailey is voor mij - als obsevator van datzelfde stedelijke leven - onmiddellijk herken baar. Hier is geen volgeling van Dickens aan het werk, maar een schrijver, die puttend uit eigen ervaring, zijn onderwerp volledig onder controle heeft. Paul Bailey heeft als auteur een reputatie te verliezen. Het vergde moed om zijn roman in het Londense East End te situeren. Hij moet be seft hebben dat een kortademige kritiek zijn roman in enkele termen zou kwalificeren: de stijl van Dickens. De schrijver J.M.O'Neill behoefde zich over een dergelijke kritiek nauwelijks zorgen te maken toen hij begon aan zijn Duffy is Dead dat op 19 januari verschijnt. Het is de tweede roman van deze weinig be-

The Dutch Dickensian | 1987 | | pagina 81