- 80 - kende auteur, en O'Neill kon zich elk risico veroorloven. Gelukkig. Hij is erin geslaagd een onderhoudende roman te schrijven over een aspect van het Londense leven dat mij persoonlijk na aan het hart ligt en dat in de Engelse literatuur maar weinig is behandeld: dat van de Ierse immigranten in de rauwere wijken van Londen die deel uitmaken van het East End." Brief uit Oost Londen door Jaap T. Harskamp in NRC Handelsblad, 17/10/1987. "Het kan natuurlijk best zo zijn dat wanneer Charles Dickens nu ge leefd zou hebben hij zijn beroemde verhalen niet in een weeshuis maar in het clubhuis van een voetbalvereniging zou hebben gesitueerd. De neiging echter om op dit punt het niveau van de westerse beschaving aan te passen aan dat van het Midden Oosten voert toch wat al te ver. Nog even en uiterst rechts wil de galg terug." Wio Joustra (over voetbalsupportersgeweld) in de Volkskrant13/8/1987 "In tegenstelling tot bijvoorbeeld het rugby en de jacht heeft cricket geen enkele associatie met stand. Elke Engelsman heeft het wel een ge speeld. Cricket is de grote nivelleerder in een ongelijke samenleving. In de Engelse literatuur is cricket de meest beschreven sport. Dickens kon er prachtig over schrijven, evenals Hazlitt en Meredith, Conan Doyle, H.G.Wells en contemporaine auteurs als Harold Pinter en Tim Rice. Nobelprijswinnaar Samuel Beckett speelde eens voor Ierland. "Kostelijk spel - felle sport - fijne oefening - zeer", zegt meneer Jingle in The Pickwick Papers. Wio Joustra in de Volkskrant, 1/4/1986. "Misschien nog wel bekender dan zijn boeken is de bijnaam van Gar field. Hij wordt "de Dickens van de jeugdliteratuur" genoemd. Niet ten onrechte. Zijn verhalen doen in veel opzichten denken aan het werk van Charles Dickens. Ze spelen zich af in dezelfde tijd, in dezelfde stad en zijn in elk geval met evenveel talent geschreven. De personages zijn uitstekend uitgewerkt. Vooral mevrouw McDipper, dat botte, flink van de tongriem gesneden mens met een hart van goud, is onvergetelijk. Ze doet overigens nogal denken aan Mr.Micawber, uit

The Dutch Dickensian | 1987 | | pagina 82