- 94 - Dickens en de Haarlem Branch. De idee van een fysieke band tussen Dickens en de Haarlemse scheut moet van de hand gewezen worden. De gedachte is verleidelijk, maar Dickens is nooit in Haarlem geweest en zou U Dickens gevraagd hebben, waar hij Harlem situeerde dan was het antwoord ongetwijfeld New York geweest. Afgezien van de Holwerder mystificatie - waarover hieronder meer - is er geen enkele aanwijzing dat Dickens ooit in Holland is geweest. Alle pogingen van onze Dordtse Fellows om Dickens op door tocht van Engeland naar Zwitserland ter hoogte van Tiengemeten in het vizier te krijgen hebben schipbreuk geleden. Zo ooit in Holland op doortocht geweest, was de grote schrijver te zeer in gedachten verzonken om enige aandacht aan ons land van mist, mest en over schoenen te schenken. Wellicht is dat maar goed ook, onze Amerikaanse vrienden waren indertijd niet onverdeeld verheugd over Dickens' scherpe pen. Nu ik moet afzien van tastbare bewijzen van Dickens' hand in de Haarlem Branch zal ik pogen aan te tonen dat in metafysieke zin een overduidelijk verband bestaat. Ik baseer mij daarbij uitsluitend op de schriftelijke bronnen, zoals die onder meer in het bestuursarchief van de Haarlem branch te vinden zijn. Ik heb mij met moeite kunnen bedwingen om niet ook mondelinge getuigenissen als bronnenmateriaal te gebruiken. Verschillende redenen hebben mij daar echter van weerhouden De voornaamste reden is gelegen in de zogenaamde Amsterdamse coup. Midden zestiger jaren woedde in de Branch een heftige interne machts strijd, die behalve in de smoke-filled backrooms of power ook openlijk in de Dutch Dickensian werd uitgevochten. Tegenover elkaar stonden - en dat niet voor de eerste maal in de geschiedenis van ons door godsdiensttwisten en broodnijd verscheurde vaderland - de Haarlemmers en de Amsterdammers. Reeds was het chairmanship overgegaan in handen van wat het komisch filmduo Beek genoemd werd, toen in September 1964 de bom barstte. Het was de Life President zelve, die vanuit het laatste bolwerk in handen van de Haar lemmers - het redactielokaal van The Dutch Dickensian - het wanhoops offensief inzette en een vlammend protest tot de leden richtte onder de niets verhullende titel 'Au Bastille'. Ik laat hier dit protest volgen vanwege zijn ongemene felheid en vanwege het feilloze voor gevoel voor wat de Branch te wachten stond.

The Dutch Dickensian | 1987 | | pagina 96