- 96 - Neen, wij gaan door. De vruchten van onze arbeid mogen dan de Beeken in de schoot vallen, we doen het tenslotte voor die mensen aan de overkant. Als ze in 1967 op hun ontbijtbord weer een plastic zakje vinden met drie bloembollen erin, dan denken ze natuurlijk, dat de Beeken op dit idee gekomen zijn. Goed, ze hebben toch hun bolletjes. En als ze 's avonds in bed een zakje Pickwick-thee vinden, dan, dan weet niemand, dat een Haarlemse hand dit er liefdevol ingestopt heeft. Het zij zo. En als ze tot hun bevreemding aan de lunch een rol keiharde beschuit aan treffen, waar geen paard doorheen komt, maar waarop dan toch maar het portret van Oliver Twist staat afgebeeld, dan kijken ze dankbaar naar de Beeken, die trouwens na afloop al die gebitten weer solderen mogen en dit tegen gepeperde prijzen. Geen Uwer kan echter zeggen, dat hij niet drie jaar tevoren gewaarschuwd is. Tegen deze ontzaggelijke familie-regering heeft althans één sans culotte zijn stem verheven. 'Ecrasez les infames!' Verspreid in dit nummer van 'The Dutch Dickensian' vinden wij nog alarmerende berichten. HEERENVEEN: Ook hier is een leeskring in voorbereiding. Voorzitter is de bekende Friese tandarts J.F.H. Beeksstra. GOES: De gevierde Zeeuwse mondheelkundige S.H. Beekhof is begonnen te zijnen huize Dickens te lezen, in gezelschap van enige plaatselijke collega's. De heren lezen uitsluitend Pickwick. Andere werken zijn hun niet bekend. WINSCHOTEN: Op de reünie van Groningse tandartsen (bedoeld zal zijn GRONINGER tandartsen. J.C.v.K.) te Winschoten werd op het eind van de vergadering plotseling de pers verzocht de vergade ring te verlaten. Het schijnt, dat twee Amsterdamse tandartsen een verrassend voorstel ter tafel brachten. Buiten hoorde men een geweldig applaus. UTRECHT: Op de jaarbeurs alhier staat een boekenstand, uit sluitend aan de werken van Dickens gewijd. Wanneer men er echter iets wil kopen, blijken slechts de Pickwick Papers lever baar.' Het sinistere karakter van de provinciale berichten en de daarvan uit gaande suggestie van complot passen duidelijk in de geest van Dickens. De Amsterdamse coup sluit volledig aan bij de 'dark side' van Dickens. Duistere krachten spannen samen om hun onheilspellend doel te bereiken en de gebroeders Beek, die zich - hoe misleidend! - laten voorstaan op hun gelijkenis met de gebroeders Cheeryble, slaagden erin de absolute macht te verwerven. De stem des volks, die tot dan toe nog een uitlaat in 'The Dutch Dickensian' werd tot zwijgen gebracht. December 1976 verscheen het laatste nummer, de redacteuren Nico Andriessen en Cor Wiegel, beiden Haarlemmers, was het teveel geworden. Van eerstgenoemde was nog in 1965 geschreven: 'Mannen als Nico Andriessen en Godfried Bomans waren met heel hun ziel Haarlemmer. Hun leven bewoog zich tussen Bavo en Blinkert. Zij kenden slechts de Kennemerbeek en de

The Dutch Dickensian | 1987 | | pagina 98