- 97 - Velserbeek, die hun oorsprong vonden in het hoge duingebied. Waar treft men beken in Amsterdam?1 zo roept de niets vermoedende redac- 4) teur! Had hij maar omhooggekeken, dan had hij het zwaard van Damocles kunnen zien bungelen aan de flosdraad van de Amsterdamse Beken. Nog duidelijker blijkt het omineuze karakter van de Amsterdamse coup uit het bestuursarchiefTot het moment van aantreden van de eerste Beek - Jo in dit geval, maar voor onze geschiedenis is het om het even wie van de twee usurpatoren aan het bewind was - werd in het archief nauwgezet alles bewaard en vastgelegd. Nadien niets van dat alles. In de persoon van Frank Keene O.G. hadden de gebroeders Beek de ideale secretaris gevonden in de meest letterlijke zin van het woord: hij schreef zo geheim dat er niets van is terug te vinden. Zoals ik al vermeldde, heb ik afgezien van mondelinge bronnen. De af gelopen jaren hebben de gebroeders Beek mij vele verhalen toever trouwd, maar gezien de machinaties rond de Amsterdamse coup zult U wel willen aannemen dat het waarheidsgehalte daarvan aanzienlijk lager ligt dan de drang tot zelfrechtvaardiging der Gemini. Ik keer daarom terug tot de schriftelijke bronnen. De eerste vraag, die zich opdringt is; 'Waar ligt het begin der Haarlem Branch?'. Op het eerste gezicht lijkt deze vraag gemakkelijk te beantwoorden. Buiten iedere twijfel is de Branch te Haarlem geboren en buiten dezelfde twijfel is Dickens zelf de inspirator geweest. Dickens' roem werd gevestigd met de Pickwick Papers en de Pickwick Papers zijn ondenkbaar zonder de leidende gedachte van een club. Slechts vijf pagina's vormen hoofdstuk I van de Pickwick Papers, die vijf pagina's waren voor Dickens voldoende om aan de leidende gedachte magistraal 5) gestalte te geven. De geboorte van de Haarlem Branch lijkt dus in Darwinistische zin gemakkelijk te begrijpen. Haarlem als broedplaats van literaire eigenzinnigheid, dwars op de Amsterdamse hoofdstroming, was rijp voor een Dickens' Branch. Maar zo gemakkelijk als te begrijpen is waarom giraffen lange nekken hebben - the survival of the tallest - zo moeilijk is te vatten waarom giraffen alleen in Afrika voorkomen en waarom de kans gering is dat Uw kat morgen een giraf werpt, hoe hoog U het etensbakje ook zet. De omgeving moet meewerken, maar voldoende is dat zeker niet. Wat levert nu het bronnenonderzoek op? In Michel van der Plas' inleiding tot de bundel 'Dickens, waar zijn Uw spoken?' lezen we de volgende verklaring.

The Dutch Dickensian | 1987 | | pagina 99