- 54 - Welke verwijzingen naar de verschillende theorieën over het ontstaan van geestesziekte vinden wij nu terug in het werk van Dickens? Hij noemt familiaire oorzaken, uitspattingen in de jeugd, lichamelijke oorzaken, maar vooral een breed scala van psychologische en sociale oorzaken. Ter illustratie volgen hier een aantal voorbeelden uit de romans. Een familie waarin van generatie op generatie krankzinnigheid voorkomt, noemt Dickens in het verhaal "The Madman's Manuscript". De waanzinnige hoofdpersoon had een betovergrootvader die met zijn handen aan de grond geketend zat la William Norris uit Bedlam. Zijn opa had zelfmoord gepleegd. Dickens schrijft hier overigens bij dat de erfelijkheid van krankzinnigheid door sommige mensen in twijfel wordt getrokken. De hoofdpersoon uit het Manuscript lijdt al jaren aan een psychose, nl. aan de hypochondere waan dat hij een geestesziekte heeft (een andere dan waaraan hij in werkelijkheid lijdt) en dat iedereen die aan zijn gezicht kan aflezen. Later wordt hij agressief en 'raving mad'. De aanleg voor zijn ziekte is enerzijds familiair, maar anderzijds wordt het uitbreken ervan veroorzaakt door uitspattingen in de jeugd, aldus Dickens. Het is niet precies duidelijk wat hij hiermee bedoelt. Ziet Dickens moreel wangedrag als ziekteverwekkend of doelt hij toch meer op de volgende groep oorzaken, nl. die van de lichamelijke factoren? De 'uitspat tingen' zouden dan kunnen inhouden dat de hoofdpersoon een geslachtsziekte had opgelopen, die na een jarenlang sluipend proces een psychotisch beeld veroorzaakt had. Nu kan dit het geval zijn bij lues (syphilis) maar de psychose die daardoor ontstaat lijkt niet helemaal op de ziekte die in de "Madman's Manuscript" beschreven wordt, al treden wel bij beide grootheidsideeën op. Een ander geval van lichamelijke oorzaken van een geestesziekte vinden wij eveneens in de Pickwick Papers in het verhaal van de dood van de clown. Daar wordt een delirante toestand beschreven, die het gevolg is van chronisch alcoholmisbruik, ondervoeding en koorts.

The Dutch Dickensian | 1988 | | pagina 60