Dickens als voordrachtkunstenaar Dickens verzilverde de populariteit, die hij vanaf het allereerste begin als auteur had verworven, door het houden van voordrachten uit eigen werk gedurende de laatste 12 jaar van zijn leven, tussen 1858 en 1870. Hij verdiende een fortuin, maar het kostte hem zijn gezondheid. Zijn vrienden hadden al jaren eerder geboeid zitten luisteren als Dickens hun voorlas uit werk dat klaar lag om gedrukt te worden. Zeer bekend is de tekening van Maclise waarop Dickens zijn vrienden voorlas uit The Chimes, ten huize van zijn latere biograaf John Forster in Lincoln's Inn Fields, en waarvoor hij speciaal uit Italië de winter van 1844 was overgekomen. Daarna hield hij in de volgende jaren bij herhaling voordrachten voor liefdadige doeleinden, zoals in 1853 te Birmingham ten bate van instituten voor onderwijs aan volwassenen. Maar in 1858 werd hij "professional", aanvankelijk met een bescheiden opzet van enige voordrachten van de Carol te Londen, weldra gevolgd door een tournee door de provincie met zo'n veertig voordrachten, waarna de reeksen voordrachten steeds groter, en de avonden langer werden. Al in 1838 schreef W.C. Macready, toen de grote man van het engelse toneel: "Dickens reads as well as an experienced actor would -he is a surprising man." Twintig jaar later oordeelde de kritische Thomas Carlyle: "that Dickens acted better than any Macready in the world; a whole tragic, comic, heroic theatre visible, performing under one hat, and keeping us laughing the whole night." Zijn manager George Dolby schreef zijn herinneringen op in Charles Dickens as I Knew him, the Story of the Reading Tours in Great Britain and America (1866-1870), dat in 1885 verscheen. Met liefde, warmte en ontzag verhaalde Dolby over de reizen en avonturen met zijn "Chief" door Engeland, en vooral over de tour tijdens een barre winter 1867-1868 door Amerika. In totaal hield Dickens 472 voordrachten, waarvan 27 voor liefdadige doeleinden en 75 in Amerika. De meest geliefde onderwerpen, waarvan 60 of meer voordrachten werden gehouden, waren in volgorde: The Trial from Pickwick, A Christmas Carol, Boots at the Holly-Tree Inn, Doctor Marigold, David Copperfield, Mr Bob Saywer's Party en Mrs Gamp. Het laatste optreden voor zijn dood vond plaats op 15 maart 1870 in de St. James's Hall, in aanwezigheid van 2034 toehoorders, voor wie hij The Pickwick Trial en Christmas Carol voordroeg. Enkele weken voor zijn dood schreef Dickens aan een vriend: "What do you think would be the realization of one of my most cherished day dreams? To settle down for the remainder of my life within easy distance of a great theatre, in the direction of which I should have supreme authority the players as well as the plays being absolutely under my command."

The Dutch Dickensian | 1989 | | pagina 19